Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Törende uyudu diye bakanı idam ettirdi

13.05.2015 10:49
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, bir tören sırasında uyuyup kalan Savunma Bakanı Hyon Yong-chol'u idam ettirdiği bildirildi. Dün de basına Kim Jong-un halasını zehirlettiği haberleri yansımıştı.

Güney Kore istihbaratı Kuzey Kore Savunma Bakanı Hyon Yong-chol'un "idam edildiğini" açıkladı. Bakanın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un katıldığı bir törende uyuya kalması ve kendisine verilen talimatları yerine getirmemesinin idamına yol açtığı belirtiliyor.

 

Yonhap haber ajansının aktardığına göre, Hyon'un 30 Nisan'da uçaksavar ateşiyle öldürüldüğü bildirildi.

 

Hyon'un, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a "sadakatsizlik ve saygısızlıkla suçlandığına" inanılıyor.

 

HALASINI ZEHİRLETTİ

Bir başka iddia da Kuzey Kore liderinin halasını zehirlettiği yönünde.

Kuzey Kore’den kaçan eski bir yetkili CNN’e yaptığı açıklamada geçen yıl 5 ile 6 Mayıs tarihlerinde Kuzey Kore liderinin halasının öldürülmesi emrini verdiğini öne sürdü ve “Sadece muhafız birimi olan 974 Timi bunu biliyordu; şimdi üst düzey yetkililer de zehirlendiğini biliyor” dedi.

 

Kim Jong-un babası Kim Jong-il döneminde üst yönetime yükselmeyi başaran ve general rütbesi verilen 68 yaşındaki kadının geçen yıl eşinin öldürülmesiyle ilgili bir tartışma sonrasında geçirdiği inme sonrasında öldüğü iddia edilmişti. Halasının intihar ettiğine dair söylentiler de çıkmıştı.

Bu haber toplam 1394 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri