Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Açıklamalar ard arda geldi

24.11.2011 16:40
Toyota ve Katarlı yatırım grubu Retaj'dan ard arda Türkiye'ye yatırım açıklaması geldi.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya;da bulunan üretim tesislerinde C segment sedan üretimine başlanacak. Yeni modelin Toyota Türkiye üretim hattından çıkışı, iki yıl içinde gerçekleşecek. Konuyla ilgili olarak, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ Genel Müdür ve Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Özer, şunları kaydetti:

“C segment sedan üretiminin şirketimiz tarafından yapılacağını duyuruyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 1994-2006 yılları arasında ürettiğimiz Corolla modeli dolayısıyla sedan otomobil üretimi konusunda önemli bir tecrübemiz var. Bu karar, kaliteli üretimimize ve çalışanlarımızın, yan sanayimizin, tüm iş ortaklarımızın özverili çalışmalarına duyulan güvenin bir sonucu olarak verilmiştir. Türkiye ekonomisine ve topluma katkılarımız artarak devam edecektir.”

C segment sedan projesi için planlanan ek yatırım tutarının 150 milyon euro olduğu, Sakarya fabrikasında istihdam edilmek üzere mevcut işgücüne ilave olarak 400 kişilik yeni eleman alımı gerçekleştireceği belirtilen açıklamada, Verso modelinin yanı sıra üretimi gerçekleşecek olan yeni proje ile birlikte Toyota Türkiye'nin toplam üretim miktarı ve yerlileştirmenin de artacağı duyuruldu.

Açıklamada, “Toyota'nın Avrupa üretiminde optimizasyon ve C segment üretiminde yerlileştirme stratejisi ile paralel olarak, ilgili segmentte sedan üretimi Toyota Türkiye tarafından yapılacak olup, C segment hatchback üretimleri de Toyota İngiltere Fabrikası tarafından gerçekleştirilecektir” denildi.

KATAR'DAN 'İSLAMİ MODELDE' YATIRIM
Öte yandan Katarlı yatırım grubu Retaj, en az 500 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'de ''İslami modelde'' oteller yapmayı planlıyor. Retaj Yönetim Kurulu Üyesi Mohammed Bin Johar Al-Mohammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çok kısa sürede rüşdünü ispat ederek, son dönemlerde çok büyük başarılara imza attığını belirtti. Gruplarının Türkiye'nin bu atılımından yararlanarak yatırım kararı aldığını ifade eden Al-Mohammed, ''Türkiye'nin özellikle dünya çapında 16, Avrupa'da 6. duruma gelmesi bütün gözleri Türkiye üzerine çekti. Biz de bu durumdan esinlenerek Türkiye'ye yatırım kararı aldık'' dedi. Gruplarının 5 yıl önce kurulduğunu, şu anda 6 ülkede faaliyetleri olduğunu anlatan Al-Mohammed, özellikle otel rezidans yatırımlarında Türkiye'de stratejik ortak aradıklarını ve bu çerçevede görüşmelerinin devam ettiğini kaydetti.

Al-Mohammed, yatırımı sadece Türkiye'de düşünmediklerini, Türk partnerleri ile Katar ve üçüncü ülkelere de giderek, beraber proje geliştirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Katar'da 6, diğer ülkelerde de 14 otelleri bulunduğunu, bunun yanında çalışmaları devam eden otel yatırımları olduğunu anlatan Al-Mohammed, Katar'da İslami modelde olan oteller sıralamasında birinci, tüm oteller sıralamasında da ikinci sırada yer aldıklarını aktardı.

"İSTANBUL'DA YATIRIMI KESİN OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ"
Al-Mohammed, ''Bizim modelimiz, otellerimizde daha fazla İslami yaşama uygun uygulamaların yer almasıdır. İnşallah bu stratejiyi görüşlerimizi en kısa sürede uygulamaya koyarız. Şu anda Retaj Grubu'nun 5 ortağı bulunuyor. Bunlardan biri Katar İslami Bank, diğeri Katar'ın Diyanet İşleri Bakanlığı ve 3 de şahıs yer alıyor'' dedi. Türkiye için en az 500 milyon dolarlık yatırım düşündüklerini belirten Al-Mohammed, ''Stratejik partnerimizle beraber bunu başlangıç olarak görüyoruz. Diğer ülkelere açıldıkça bu yatırımlar daha da hız kazanacaktır'' diye konuştu. Al-Mohammed, faaliyette oldukları ülkeler arasında Suudi Arabistan, Sudan, Mısır ve Kenya'nın yer aldığını söyledi. Yaptıkları otellerde tüm anti İslami olan şeylerden uzak durmaya çalıştıklarını belirten Al-Mohammed, ''Şu anda bütün ülkelerde otellerimizin doluluk oranı yüzde 97'dir. Özellikle Türkiye'de bu modeli yapmamızdaki hedef, Körfez ülkelerinden ve diğer ülkelerden gelen insanların burada daha rahatça tatil geçirmelerini sağlamak'' ifadesini kullandı.

Al-Mohammed, İstanbul'da yatırımı kesin olarak düşündüklerini, bunun dışında Bursa'nın olabileceğini, hangi illerde yatırım yapacaklarını stratejik partnerleriyle oturup kararlaştıracaklarını kaydetti. Al-Mohammed, otellerin işletmelerini yapan şirketleri de bulunduğunu, otellerin işletmelerini de kendilerinin yaptığını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 2498 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri