Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Trafik Denetimine ABD MODELİ

21.12.2011 13:54
İçişleri Bakanlığı yayımladığı yönerge ile trafik denetimi kurallarını değiştirdi. Sürücüler artık araçtan inmeyecek

Trafik denetimlerini yapan polislere yeni kriterler getirildi. Buna göre polisler, "Nerelisin? Ne iş yapıyorsun? Nereye gidiyorsun?" gibi sorular yöneltemeyecek, aracından çıkma yasağı getirilen sürücü de motorunu spot edip, araç içi ışıklarını yakacak ve ellerini direksiyon simiti üzerine görünür vaziyette koyacak. Araba içinde ani hareket yapılmayacak. Yapan sürücülere gerektiğinde "zor" kullanılacak. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in onayı ile yürürlüğe giren "Trafik Denetimlerinde ve Trafik Kazalarında Alınacak Önlemlere İlişkin Yönerge", 81 il emniyet müdürlüğü ve jandarma birimine gönderildi. Yönergede şu kurallar getirildi:

* Durdurulacak araç sürücüsü uzun-kısa hüzmeli ışıkla, tepe lambası çalışır halde, megafon ve ya siren kullanılarak ikaz edilecek. Hedef aracın solundaki şeride geçilerek sürücüye "dur" levhası gösterilecek. Megafonla hızını azaltması ve uygun bir yerde durması uyarısında bulunulacak.

* Ekip otosu durdurulan aracın en az 10 metre gerisinde konuşlanacak. Bu sırada ekip aracının tepe lambası, ışık donanımı ile dörtlü flaşörleri yakılacak.

* Durdurulan araç sürücüsüne 'aracın iç ve dış (park) ışık donanımını açması, araçtan inmeksizin beklemesi, el frenini çekmesi, motoru ispot etmesi, ellerini direksiyon simidi üzerine görünür vaziyette koyması ve ani hareketler yapmaması' yönünde mefagonla uyarı yapılacak.

* Ekibin üç kişiden oluşması durumunda; arka koltukta oturan polis durdurulan araca müdahale edecek. Sürücünün yanında oturan diğer polis araçtan inerek koruma tedbirlerini alacak.

* Araç sürücüsü polisin dur ikazına rağmen durmaz ve kaçmaya başlarsa "yol kapanı" ile müdahale edilecek.

AB şaşkınlığı
Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaşım Araştırma Merkezi uzmanlarının yaptığı bir araştırmada, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sürecinde değiştirilen bazı trafik işaret levhalarının tam tersi anlam çağrıştırdığı ortaya çıktı. Araştırma kapsamında hazırlanan ankete, büyük çoğunluğu üniversite mezunu, sürücü belgesi olan, bin 134'ü erkek, 327'si kadın olmak üzere toplam bin 478 sürücü katıldı. Anketteki levhaların anlamı için verilen yanıtlara göre, bazı trafik işaretlerinin hiç bilinmediği yada yanlış bilindiği, hatta bazıların ters anlam çağrıştırdığı görüldü. Özellikle de Avrupa Anlaşması standartları kapsamında değiştirilen bazı levhaların tam tersi yönde anlaşıldığı ortaya çıktı. En çok ters anlam çağrıştıran levhalar, AB'ye uyum için çapraz kırmızı çizgisi kaldırılan "kamyon giremez", "öndeki taşıtı geçmek yasaktır" ve "taşıt geçme yasağı" oldu.

sabah 

Bu haber toplam 1638 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri