Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRT, halvete girmeyen Sultan Süleyman'ı anlattı!

08.12.2012 01:32
TRT, Erdoğan'ın Muhteşem Yüzyıl'da sürekli Harem'de gösterilen Sultan Süleyman'ı eleştirmesinin ardından padişahın hayatını anlatmak için kısa bir belgesel hazırladı.
Başbakan Erdoğan’ın “Bizim tarihimiz bu değil” diyerek Muhteşem Yüzyıl dizisini eleştirmesinin ardından TRT belgesel ekibi harekete geçti ve Harem dışındaki Kanuni Sultan Süleyman’ı anlattı.
 
Yayınlandığı günden itibaren reyting rekorları kıran Muhteşem Yüzyıl’da çizilen Kanuni Sultan Süleyman profili, tarihçilerin dikkatini çekmiş ve sık sık eleştirilmişti. Son olarak Başbakan Erdoğan’ın “Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni, öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda, o gördüğünüz dizilerdeki gibi geçmedi” şeklindeki sözlerinin ardından TRT belgesel ekibi Süleyman’ın gerçek yüzünü göstermek için kollarını sıvadı.
 
Belgeselde Sultan Süleyman’ın ömrünün büyük bir bölümünü at sırtında geçirdiği vurgulanırken, saraydaki boş zamanlarını şiir yazarak değerlendirdiğine dikkat çekerek Kanuni’nin entelektüelliğinin altı çiziliyor. Muhteşem Yüzyıl’daki entrikaların aksine Sultan Süleyman’ın adalet dağıtan, kanunları en iyi uygulayan ve aynı zamanda sanatla şiirle de ilgilenen donanımlı bir lider oluşundan dolayı muhteşemünvanına sahip olduğu belirtiliyor.
 
TRT belgeseli program aralarında sık sık yayınlayarak izleyicilerin tarih hakkında 'doğru' bilgilere sahip olmasını amaçlıyor.
 
ROTAHABER ÖZEL 
Bu haber toplam 5052 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri