Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TRT yeni kanalını 21 Mart'ta açıyor

19.03.2009 17:41
TRT, Nevruz Günü olan 21 Mart'ta, Türk dünyası'na hitap edecek yeni çok dilli TV kanalını yayına alacak
Adı şimdilik sürpriz olan TRT'nin yeni kanalı, Balkanlar'dan Orta Asya'ya, Ortadoğu'dan Kafkaslar'a geniş bir coğrafyada yayın yapacak.

Kanal, yayın hayatına, "Yeni Gün" anlamına gelen, Türk Dünyası için özel bir önemi olan Nevruz kutlamaları ile başlayacak.

TRT, yeni kanalında Azerbaycan Türkçesi, Kazakça, Kırgızca, Özbekçe ve Türkmence programları ile 27 ülkede ve 13 özerk bölgede 250 milyon kişiye ulaşmayı planlıyor.

Yeni kanal şu ülkelerde izlenebilecek:
Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Afganistan, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Moldova, Gürcistan, Suriye, Irak, İran, Bulgaristan, Yunanistan, Balkan ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri ve Çin Sincan Uygur Özerk Bölgesi

TRT yeni kanalında, Azerbaycan Türkçesi, Kazakça, Kırgızca, Özbekçe ve Türkmence programlara yer verecek ve Türkçe alt yazı kullanılacak.

Programlar, bu ülkelerin sunucuları ile ekrana gelecek. Oralarda üretilmiş film ve dizilere de yer verilecek. Yeni kanalda; kültür, sanat, belgesel ve müzik programlarının yanı sıra, Türkçe de öğretilecek.

AÇILIŞ GÜNÜ İÇİ NEVRUZ SEÇİLDİ

Yeni kanalın açılışı için geniş bir coğrafyada görkemli törenlerle kutlanan Nevruz, yani 21 Mart günü seçildi. Nevruz kutlamaları o gün, Türkiye saati ile sabah 6'da başlayacak. Yayın alanı içindeki ülkelerden canlı bağlantılar yapılacak.

Yeni kanal, bu ülkelerdeki sanatçı ve halk dansları ekiplerinin katılımıyla 12 saatlik özel bir yayınla hayata başlayacak. 21 Mart akşamı ise kanalın resmi açılışı ve logo değişimi ile gala programı gerçekleştirilecek.

Gala programında bu ülkelerin ünlüleri; Azerbaycan'dan Azerin, Kırgızistan'dan Aktan İsabeyev, Özbekistan'dan Sevara Nazarkhanova, Kazakistan'dan Yeskalive Nagima ile Bosna Hersek'ten Leyla Jusic yeralacak. Türkiye'den ise Tarkan kanal açılışında TRT ekranlarında olacak.


Bu haber toplam 1140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri