Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Kara harekatının detayları

16.09.2011 14:10
TSK'nın PKK'ya yönelik düzenleyeceği kara harekatının detayları ortaya çıkmaya başladı.

Son günlerde artan terör saldırıları nedeniyle sınır bölgesine yapılan askeri sevkiyatlar devam ederken, PKK kamplarına Türk Silahlı Kuvvetleri'nce yapılması tasarlanan kapsamlı kara harekâtının detayları da ortaya çıkmaya başladı. Sınırın 7 ana noktasından bölgeye giriş yapılmasının planlandığı iddia edildi.

ASKERİN GİRECEĞİ NOKTALAR İLETİLDİ

Askerlerin gireceği noktalar, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafından Irak ve Kürt yönetimine iletildi. Kürt yönetimi harekâta yeşil ışık yakarken, peşmergenin operasyonlara katılmayacağını bildirdi. Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre, Irak ve Kuzey Irak yönetimi ile diplomatik alanda sürdürülen görüşmeler sonuç verdi.

KÜRT YÖNETİMİNDEN YEŞİL IŞIK

Türkiye'nin baskısı nedeniyle Kürt yönetimi bazı alanlarda işbirliğine yeşil ışık yaktı. Kürt yönetimi ile kara harekatına havadan lojistik destek verilmesi amacıyla bölgede operasyon alanlarına yakın bir helikopter üssü ve istihbarat birimi oluşturulması yolunda anlaşma sağlandığı öğrenildi.

İLKE HEDEF DOLE HINERO

Askeri birlikler sınır hattındaki 7 stratejik bölgeden Kuzey Irak'a giriş yapacak. PKK'nın ana askeri kamplarının bulunduğu Zap ve Hakurk bölgeleri de dikkate alınarak, bu bölgelere ulaşan sınır hattından özel eğitimli askeri birimler geçiş yapacak. Operasyonda ilk hedef Kuzey Irak bölgesindeki Dole Hınere noktası olacak. Türkiye'nin Kandil ve diğer bölgelerdeki PKK'lıların hareketini yakından kontrol ve gerektiğinde müdahale etmek için Süleymaniye ve Erbil arasındaki Çarkurna ve Ranya'da iki askeri üs kurulması için Kürt yönetimi üzerindeki baskıyı arttırdığı kaydediliyor. Türkiye'nin isteği, bölgeyi yöneten KDP ve KYB arasında tartışma konusu oldu.

Şemdinli bölgesinden Hakurk bölgesindeki PKK hedeflerine yönelik top atışları yapıldığı belirtildi.

Bu haber toplam 1574 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri