Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'dan Görülmemiş Uygulama!

11.11.2013 02:29
Yiyecek masrafının yarısını ödersen TSK'dan ayrılabilirsin!

TSK'dan ayrılmak isteyen subayların önüne konulan yüksek tazminat rakamları tarihe karışacak. Harçlıklar, kitap-kırtasiye ve ilaç-tedavi giderleri ile personel ve amortisman giderleri tazminat listesinden silinecek, subay askeri okulda yediği yemeğin de yarısının ücretinden sorumlu olacak.

Askeri okullarda yetişen subayları Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılmaları halinde ödemek zorunda kaldıkları tazminat yükü hafifletildi. Asker aileleri ve hukukçular tarafından yüksek olduğu gerekçesiyle eleştirilen tazminat bedellerinden bazı kalemler çıkarıldı.

Buna göre tazminatın belirlenmesinde dikkate alınan öğrenci harçlıkları, kitap-kırtasiye, ilaç-tedavi giderleri ile peronel ve amortisman harcamaları TSK'dan ayrılan subaydan istenmeyecek. Askeri okulda kaldığı sürece yediği yemeğin parasal karşılığının tamamını değil yarısını ödeyerek ayrılabilecek.

Resmi Gazete'de yer alan düzenlemeye göre yeni tazminat formülü, 1 Ocak 1997 ve sonrasında imzalanan yüklenme senetleri dikkate alınarak hesaplanacak tazminat miktarlarında esas alınacak.

MECLİS ÖNERMİŞTİ!

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde harp okullarından ayrılan ya da atılanlara tazminat indirimi için Meslis'e de sürekli şikayetler ulaşıyor. Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan alt komisyon, harp okullarından atılan ya da mobbing gördükleri iddiasıyla ayrılmak zorunda kaldığını iddia eden öğrencilerin ve ailelerinin tazminat şikayetleri sebebiyle yasa teklifi hazırlamıştı. Yasa teklifinde de 'astronomik' tazminatın tümüyle kaldırılmadan başta SSK'ya ödenen sigorta pirimi ve ilaç giderleri olmak üzere çeşitli kalemlerin tazminat kapsamı dışında tutulması teklif edilmişti. Yapılan yönetmelik değişikliğiyle Meclis'in önerisi yerine getirilmiş oldu.

Bu haber toplam 3122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri