Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'nın açıklamasına en ilginç tepki

18.12.2010 12:14
Genelkurmay'ın sürpriz çıkışı sivil toplum örgütlerinin ve aydınların sert tepkisine yol açtı.

KURTULUŞ SAVAŞINA ATIF ÇELİŞKİLİ

AK Parti Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa

Anayasa’ya herkes tabi olmak zorundadır. BDP’nin yaptığı süreci sabote etmeye yönelik bir faaliyettir. Genelkurmay'ın açıklamasının içeriği ile konu başlığı çok farklı. Kurtuluş Savaşı iradesine atıfta bulunuyorlar. Kurtuluş Savaşı iradesi bu açıklama ile çelişiyor.

KÖŞK MÜDAHALE ETTİ

AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan

İki dil konusu bir siyasi parti tarafından gündeme getirildi. Bu konu siyasetin konusudur. Siyaset bu konuyu tartışacaktır. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakan gereken açıklamaları yaptı. Genelkurmay’ın açıklama yapmasına gerek yok

YUMURTAYLA KUTLAMAK İSTERİM

Doç. Dr. Önder  Aytaç:

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamayla yurttaşı askerlikten soğutma suçu işliyor. Bu suçu yumurtayla kutlamak isterdim. Genelkurmay, 27 Nisan ve28 Şubatgibi günlerde kendini hatırlatacağına bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi profesyonel askerliğe geçsin. Bir ana kuzusunu dahi şehit ettirmesin. Genelkurmay’ın cumhuriyet ilke ve inkılaplarını sözde değil özde yaşamakla gösterecek olursa laf değil iş yapacak olursa sadece askerlikle uğraşıp siyasete müdahale etmeyecek olursa geleceğin Türkiye’sinde daha iyi bir yeri olacaktır.

SİYASET TSK'YI İLGİLENDİRMEZ

Kürt aydını Ümit Fırat:

BDP, Türkiye'nin meselelerini siyasi zeminde tartışıyor. Katılabilirsiniz, kayılmayabilirsiniz, usulüne uygun veya değil bunlar tartışma konusudur. Genelkurmay'ın Türkiye'nin iç politikası ile ilgili bir açıklama yapması çok talihsiz. Türkiye'nin üniter devlet olduğunu söylemek Genelkurmay'a düşmez.Genelkurmayve askerleri de görev dağılımını tayin eden sivil iradedir. Karar pozisyonunda biz de varız demeyi kendilerine vazife görüyorlar. Bu skandal bir açıklamadır. Türkiye'de demokrasi olsaydı Genelkurmay ve ilgililer hakkında tahkikat başlatılırdı. Yani bir siyasi parti başkanı gibi açıklamalar yapılıyor.

HUKUKİ İŞLEM YAPILMALI

Demokrat Hukukçular Derneği Başkanı Av. Halil Doğan

Tam da Balyoz darbe planıyla ilgili davanın başladığı bu günlerde Genelkurmay'ın bu çıkışı gayet manidar. Sivil iradenin müzakere edip karara bağlayacağı yerde askerin buna karar verip, kendini taraf görmesi ve kamuoyuna deklare etmesi demokrasiye aykırı bir fiildir. Sivil iradeyi ve toplumu tehdit eden adeta darbe yaparız tarzındaki bu açıklama suçtur. Sivil idarenin derhal bu açıklamayı yapanlar hakkında hukuki işlem yapması gerekir.

GELENEK DEVAM EDİYOR

Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Av. Bilal Çalışır

Askerin siyasi konularda mesaj vermeye devam ettiğini görüyoruz. Bu şekilde bir değerlendirme askerin işi değildir. Parlamentonun görev alanına giriyor. Askerler hem iktidara hem parlamentoya hem de ülke kamuoyuna bu şekilde mesajlar vermekten vazgeçip asli vazifeleri olan savunma görevlerini yapmalı. Bu mesaj siyasi iktidar ya da parlamento üzerinde vesayet rejimi kurmaya yöneliktir.

AHMET KAYA VAKASI

Hukukçular Derneği Başkanı Av. Cahit Özkan:

Türkiye pek çok talihsiz olay yaşadı. Ahmet Kaya'nın Kürtçe şarkı söyleyeceğini açıklamasının ardından linç edilmesinin tarih nezdinde ne kadar yanlış uygulama oldukları görüldü ve herkes pişman oldu. Benzer bir tartışmayı tekrar yaşıyoruz. Silahı elinde bulunduran TSK'nın Kürtçeyle işi olamaz. Onu ilgilendiren bir mesele değildir. Buna sivil irade karar vermeli.

Bugün Gazetesi

Bu haber toplam 1646 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri