Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK'YA ERGENEKON İHBARINA BALYOZ ÖRTBASI

23.01.2013 12:43
Ergenekon terör örgütüyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen 7 adet ihbar mektubunu, Balyoz davasının sanıkları incelemiş.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Genelkurmay Başkanlığı’ndan istediği belgeler mahkemeye ulaştı. Klasörler arasında yer alan 140 sayfalık bir belgede çarpıcı bilgiler yer alıyor.

Buna göre Ergenekon terör örgütüyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen 7 adet ihbar mektubunu, Balyoz davasının sanıkları incelemiş. Balyoz sanıkları İsmail Hakkı Pekin, Ahmet Türkmen, Cumhur Eryüksel ve Erdem Caner Bener tarafından yapılan incelemelerde, ihbar mektuplarında yer alan isimlerin hepsi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşan klasörlerde yer alan bilgilere göre 29 Ocak 2009 tarihinde Genelkurmay’a teslim edilen bir ihbar mektubunda şu bilgiler yer alıyordu: “Silahlı Kuvvetler’in imkânları içerisinde her türlü yurtiçi ve yurtdışı eğitimi almış, emir komuta zincirinin dışında Ergenekon’a bağlı çalışmakta olan bir grup vardır. Bu grup Ergenekon adına tetikçilik yapmış, terör eylemlerinde görev almıştır. Başkanın yönlendirdiği operasyonlarda halen görev almaktadırlar. Ergenekon’a bağlı çalışan grup Koramiral Feyyaz Öğütçü ile Koramiral Kadir Sağdıç tarafından yönlendirilmektedir.”

Bu ifadelerin incelenmesi için Balyoz davası sanığı dönemin Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin tarafından görevlendirme yapıldı. Belgelere göre, Ergenekon’a dair ciddi iddiaları içeren belgeyi inceleyip herhangi bir soruşturmayı gerektirir husus olmadığı yönünde evrak düzenleyen ise yine bir başka Balyoz sanığı Ahmet Türkmen.

Zaman'ın haberine göre, bir başka ihbar mektubunda da, Ergenekon örgütüne üye bazı kişiler ülke genelinde terör faaliyetleri ve eylemleri için yoğun bir çalışma içerisindedirler. Bombalı eylemler planlamakta ve şu anda bunun için malzeme teminine çalışmaktadırlar.” iddialarına yer verildi. 19 Mart 2009 tarihinde MİT Müsteşarlığı tarafından Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen söz konusu belgeyi inceleyen Ahmet Türkmen, iddiaların gerçeği yansıtmadığı ve hedef gösterme amaçlı olduğu sonucuna vardı.

Balyoz sanıklarından Ali Türkşen hakkında iddialar içeren başka bir ihbar mektubunda ise, “Kur. Alb. Ali Türkşen’in bilgisi dâhilinde ve gözetimi altında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’na bağlı Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’ndan mühimmat çıkarılmaktadır. Birlik dışına çıkardıkları bu mühimmatı planladıkları eylemlerde kullanmak üzere biriktirmektedirler.” iddiaları dile getirildi. Klasörlerde, “Koramiral Feyyaz Öğütçü, Tuğamiral Fatih Ilgar, Kur. Kd. Alb. Ali Türkşen, Kur. Kd. Alb. Faruk Doğan gibi bazı kişiler Türkiye genelinde hatta yurt dışında azınlık vatandaşlarımıza yönelik proje geliştiriyorlar. Bombalı eylem, suikast ve adam kaçırma gibi faaliyetler planladılar.” ifadelerini içeren ve Deniz Kuvvetleri’ne incelenmesi için gönderilen bir mektup da yer aldı. Mektubu inceleyen yine Balyoz sanıklarından Erdem Caner Bener oldu. Bener, inceleme sonucunda, “Anılan ihbar mektubunun personelin yıpratılması maksadıyla hazırlanmış olduğu kıymetlendirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Zaman

Bu haber toplam 2702 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri