Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tümgeneral Hıfzı Çubuklu Tutuklandı

17.08.2011 19:40
İnternet andıcı davasında yakalama kararı verilen Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ile birlikte 3 kişi tutuklandı.

İnternet andıcı davasında haklarında yakalama emri çıkarılanlardan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ve Albay Hulusi Gülbahar tutuklandı. Yakalama kararı bulanan 14 sanıktan 6'sı tutuklanmış oldu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ve Albay Hulusi Gülbahar yakalama kararına karşı savunmalarını yaptı. Savunmaların ardından mahkeme, duruşmaya ara verdi. Aradan sonra mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme 'dosyadaki delil durumu, sanıklar Hulusi Gülbahar, Hıfzı Çubuklu ve Mehmet Otuzbiroğlu'na atılı Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütünü yönetme suçlarının vasıf ve mahiyeti, dosya içeriği, sanıklara isnat edilen suçları işlediklerine dair kuvvetli suç şüphe sebeplerinin olması, delilleri gizleme veya değiştirme hususlarında da kuvvetli şüphenin bulunduğunu' belirtti.Adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağını belirten mahkeme, üç sanığın da tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme sanıkların, İstanbul 14. ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz haklarının bulunduğunu da belirtti.

Bu karar ile haklarında yakalama emri çıkarılan 14 sanıktan 6'sı tutuklanmış oldu. Daha önce deemekliOrgeneral Hasan Iğsız ile iki emekli albay tutuklanmıştı. Aralarında Orgeneral Nusret Taşdeler ile korgeneraller İsmail Hakkı Pekin ve Mehmet Eröz'ün de bulunduğu 8 sanık ise henüz teslim olmadı. 

Bu haber toplam 1732 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri