Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaddafi'nin yeşil kitabı

26.02.2011 21:55
Kaddafi'nin isyanın başlamasından sonra halka seslenirken elinde tuttuğu Yeşil Kitap'la ilgili ilginç ayrıntılar...

Kaddafi'nin isyanın başlamasından sonra halka seslenirken elinde tuttuğu Yeşil Kitap, ülkedeki zulüm ve isyanın da ana kaynağını oluşturuyor.

Söz konusu Yeşil Kitap, Turgay Güler'in Ülke TV'de hazırlayıp sunduğu Sıradışı programında tartışıldı.

Programda Yeşil Kitabın orjinali de gösterilirken, kitap hakkında ilginç bilgilere yer verildi.

YEŞİL KİTAP NEDİR?

Tunus'ta başlayan, Mısır'da devam edip, Libya'ya sıçrayan isyan dalgası Kaddafi'nin kendine has özellikleri nedeniyle farklı anlamlar taşıyor.

Çünkü Kaddafi, kendi rejimini kurmasının yanı sıra İslam Dünyası'na örnek bir ideolojiyi de hayata geçirmeye çalışan bir diktatör. Eğer Kaddafi rejimi çökerse İslam Sosyalizmi de tarihe karışmış olacak.

İslami kesimin bazı düşünürlerine göre Kaddafi'nin ideolojisi yıllar önce bizzat kendisi tarafından yok edildi.

Kaddafi'nin, 1969'da kansız bir darbeyle göreve geldikten sonra yazdığı 3 ciltlik 'Yeşil Kitap' bir anayasası olmayan ülkede yasa yerine geçiyor.
Kaddafi Yeşil Kitap'ta sosyalizmi ve kapitalizmi yerden yere vurarak, onlara alternatif bir düzen olarak yeni bir tür toplumsal ve ekonomik örgütlenmeyi, 'İslam sosyalizmini' öneriyor. Halk Cemahiriyesi dediği sistem, toplumu aşağıdan yukarıya örgütleme amacına yöneliyor.

Buna göre işyerlerinde, mahallelerde, kasaba ve şehirlerde devrim komuta konseyine bağlı, hiyerarşik örgütlenmeler gerçekleştirilecek, bunlar aşağıdan yukarıya temsilcilerini Cemahiriye bünyesine katarak bir siyasal yönetim modeli oluşturacaklardır. Uzmanlar bunun aslında yukarıdan aşağı halkı kontrol etme, baskı altında tutma sistemi olduğunu belirtiyor. 
 

Kaynak:
Bu haber toplam 3776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri