Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tunus'tan sonra Arap Ülkelerinde Durum

17.01.2011 06:16
Tunus'ta çıkan olaylarla birlikte sancılı bir döneme giren bölgede Ürdün'de de başta başkent Amman ve bazı şehirler olmak üzere yönetime karşı önceki gün başlayan protestolar sürüyor.

 

Başkent Amman'da bugün aşırı dinci ve bazı solcu göstericilerin oluşturduğu yaklaşık bin kişilik grup, 7 milyon nüfuslu ülkede yoksulların durumunu kötüleştirmekle suçladıkları serbest piyasa reformlarını ve fiyatlardaki artışı protesto etmek için parlamento binası önünde gösteri düzenledi.

Ülkede etkili Müslüman birliklerinin çağrısıyla düzenlenen gösteride, Başbakan Samir Rifai'nin hükümetinin devrilmesi çağrısı yapıldı ve Tunus örneği gösterildi.

Ürdün Müslüman Kardeşleri'nin lideri Şeyh Hammam Said, ''Zorbalık ve adaletsizliğe karşı birlik olan Tunuslular, tüm Arap halkları için bir örnek'' derken, gösteri yapan kalabalık tekbir getirdi.

''Devletin parasının çalındığı'' ve ''yolsuzluğun şahlandığı'' yönünde sloganlar yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, hayat pahalılığını kınadı. 

Ürdün'de önceki gün de hükümetin akaryakıt ve gıda fiyatlarını sınırlamak için önlemler aldığını açıklamasına rağmen ülkenin güneyindeki Karak kentinde yaklaşık 400 kişi hayat pahalılığını protesto etmiş, gösteride Başbakan Samir Rifai aleyhinde sloganlar atılmıştı.

Benzer gösteriler başkent Amman, kuzeydeki İrbid ve Amman'ın güneyindeki Diban kentlerinde de düzenlenmişti. 

Bu haber toplam 1474 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri