Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Turan Çömez için kırmızı bülten talebi

30.09.2011 22:10
Ergenekon davasında Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, firari sanık Turhan Çömez'in yokluğunda tutuklamasını ve hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen İkinci Ergenekon davasında sanıklar ile avukatların taleplerinin alınmasının ardından Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, bu taleplere ilişkin görüşünü açıkladı.

Firari sanık Turhan Çömez hakkında "iddianame ve eklerinde gösterilmiş olan delillere göre kuvvetli suç şüphesinin varlığını haklı kılacak derecede somut olguların bulunması, yüklenen suçların CMK 100-3 maddesinde sayılı tuutklama nedenleri arasında olduğu" şeklinde değerlendirme yapan Savcı Pekgüzel, Çömez'in yurt dışında kaçak durumda olduğunu hatırlattı.

Savcı Pekgüzel, sanık Çömez'in yokluğunda tutuklanmasını ve hakkında kırmızı bülten çıkartılarak infazı için Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne gönderilmesini istedi. Pekgüzel, tutuklu sanık Mehmet Dalagan'ın da yüklenen suçun niteliği, delil durumu ve tutuklulukta geçirdiği sürenin gözönünde bulundurularak adli kontrol tedbirleri de uygulanarak tahliyesine karar verilmesini istedi.

Pekgüzel, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal'ın da aralarında bulunduğu diğer 20 sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Bu haber toplam 6570 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri