Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

G.Saray ve F.Bahçe düşmekten kurtarıldı

02.01.2012 23:58
Spor yazarı Turgay Renklikurt, TFF'nun sorun çözme ve yasaların gereğini yerine getirme yeri olduğunu belirtirken 1941 yılında yaşanan bir olaya dikkat çekti.

Güneş Gazetesi spor yazarı Turgay Renklikurt, Türk futbolunun içinde bulunduğu durumdan çıkabilmesi için yeni bir kulüpler yasasının çıkması gerektiğini söyledi.

Güneş Gazetesi yazarı Turgay Renklikurt, Türk futbolunun son zamanlarda içinde bulunduğu durumu İHA muhabirine değerlendirdi. Renklikurt, daha önce de böyle bir durumla karşılaşıldığını dile getirerek, 1 Mart 1941 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla bazı kulüplerin kapandığını bazı kulüplerin de birleşerek kapanmaktan kurtulduğunu söyledi. Renklikurt'un isimlerini saydığı kulüpler arasında, Galata Spor ile birleşen ve Galatasaray Gençlik Kulübü adını alan Galatasaray ile Kadıköy Spor ve Altınordu ile birleşerek Fenerbahçe Gençlik Kulübü adını alan Fenerbahçe de var.

Geçtiğimiz dönemlerde de Türk futbolunun kötü dönemlerden geçtiğinin altını çizen Renklikurt, "Geçmiş dönemde de, cumhuriyetten önceki dönemlerde de Türk futbolu şu anki düştüğümüz durumlara düştü. O zaman kulüplerin yapısı güçlü duruma getirildi. Fakat sonradan kulüplerin üzerindeki denetim yapısı işlemez olunca kanun değişiklikleri nedeniyle denetim erki ortadan kalkınca da ortaya bir takım sorunlar çıktı. 1940 yılında kulüpler arasındaki düşmanlık tıpkı bugünkü gibi olmuştu. Orada da maçlarda kavgalar olaylar oluyordu. Kulüpler borç içerisindeydi. Şike yapılıyordu. Hatır şikesi yapılıyordu. Kulüpler arasında transferlerde yolsuzluklar yapılıyordu. Bu da rahatsız ediliyordu. Hatta o devirde kulüplerin kapatılması bile düşünüldü. Ancak bugünkü Fenerbahçe stadına adını veren Şükrü Saraçoğlu bakanken devreye girdi. Kulüplerin kapatılması yerine ıslah edilmesi gerektiğini söyledi. Kulüpler için yeni bir yasanın çıkması kulüplerin belli bir denetim altın alınmasını istedi. Ve bakanlar kurulu kararnamesiyle bazı kulüpler kapatıldı. Bazıları ise başka kulüplerle birleştirildi. Mesela Galatasaray kulübü Galata kulübü ile birleştirildi. Fenerbahçe kulübü başka 2 kulüp ile birleştirildi. Ve Fenerbahçe Gençlik Kulübü adı altında faaliyetlerine devam etti. Bu düzenleme Türk futbolunda ve sporunda yeni atılımların olmasına sebep oldu ve sağlıklı bir yapıya kavuşuldu. Bu 3530 sayılı yasa doğrultusunda yapıldı. Daha sonra çeşitli sebeplerden dolayı kulüpler belli bir denetime tabi tutulmaktan çıktı.

Bugün resmi ağızlardan devletin bakanları tarafından ve federasyon başkanları tarafından da dile getirilen bir husus var. Futbol kulüplerinin çoğu adı konmamış bir iflas durumunun içinde borçlar artmış. Gelirlerden çok giderler var. Yönetime gelen kişi istediği kadar borçlanabiliyor. Bunun önlenebilmesi için yeni kulüpler yasasının çıkması gerek. 2004 yılında da bu yasanın çıkması doğrultusunda Murat Başeskioğlu önderlik yaptı ve ciddi çalışmalar yaptı. Ve bir yasa hazırlandı. Fakat bu kulüpler yasası 8 yıldır meclisten geçmedi.

Ama 58. madde belirli bir menfaat olduğu için bütün kulüpler bir araya geldi. 9 ayın içinde 3 yasa çıkaranlar 8 senede bir araya gelip kulüpler yasasını çıkarmadı" dedi.

"TFF GÖREVİNİ SAVSAKLAR GÖRÜNÜMÜNDEDİR"

3 Temmuz'dan buyana yaşanan olaylar hakkında da konuşan Turgay Renklikurt, "TFF yönetim erkinin başında ve belirli bir süre için yasalar talimatlar doğrultusunda sorunları aşma çözüm yolları getirmekle yükümlü. Kendisine ait bir iradeyi yerine getirememiştir.

UEFA ve FİFA tarafı, "Herhangi bir sorun meydana geldiği takdirde TFF 0 toleransla kuralların gereğini yapmakla yükümlüdür' diyor. TFF sorun çözme ve yasaların gereğini yerine getirme yeridir. Fakat Türkiye Futbol Federasyonu bu yola gitmiyor. Ve bu doğrultuda da bu işi sorunu yapanlara gidiliyor. Yani sorunlu olan yapısı bozulmuş olan kulüplere gidiliyor. 6222 sayılı yasaya göre görevini yerine getirmeyen yöneticiler hakkında soruşturma açılması gerek. Dolayısıyla TFF görevini savsaklar görünümündedir.

kullan

UEFA ve FİFA acilen karar alın demesine rağmen karar almayı Genel Kurula havale etmiştir. Dolayısıyla bırakın krizi yönetmeyi krizde taraf olmuştur. Bunun için de 6222 saya kapsamında TFF hakkında soruşturma açılması lazım. TFF bazı konularda kararsız kalmıştır. Geç kalmıştır. Türk futbolunu kaosa sürükleyecek tavır ve kararlar almıştır. TFF yönetimi bu krizi iyi yönetememiştir" diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun alacağı kararlar sonunda UEFA ve FIFA tarafından cezalandırılabileceğinin de altını çizen Renklikurt, "UEFA herhangi bir konu hakkında hüküm verebilmek için TFF'nin kararlarını almasını bekler. Bu kararlar adil kararlar değilse UEFA ve FIFA'nın iradesi devreye girer. Ama bunun için TFF ve ona bağlı kulüplerin kararının ortaya çıkmış olması lazım. UEFA ve FIFA tarafı 'açık ve seçik bu kabul edilemez' diyor. Çünkü iddianame ve tapelerin olduğu sayfalar var ki o sayfaların sadece 1 tanesi bile bazı kulüpleri küme düşürebilir. Böyle bir durumun içinde UEFA ve FIFA TFF'nin karar vermesini bekliyor. Ancak TFF ise bu kararı kulüplere bırakmış durumda" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 4252 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri