Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TURGUT ÖZAL'I KİM(LER) ZEHİRLEDİ?

03.11.2012 12:34
Derinhaber - 03 Kasım 2012 10:08Bugün Gazetesi'nin haberi ve sonrasında Adli Tıp Kurumu Başkanı'nın "bazı bulgulara ulaştık" açıklaması "Özal'ı Kim(ler) öldürdü" sorusunu gündeme getirdi

Bugün Gazetesi'nin haberi sonrası kameralar karşısına geçen Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce'nin açıklamaları Özal'ın zehirlendiği iddialarını daha da güçlendirdi.

"Biz ‘striknin krestin’ maddesini bulmadık" diyen Adli Tıp Kurumu Başkanı İnce, “Ancak çıkan bazı bulgular var” diyerek Özal’ın zehirlendiği yönündeki görüşleri güçlendirdi. Kamuoyu şimdi Özal’ı kimin zehirlediğini tartışıyor.

ADLİ TIP KURUMU BAŞKANI: BİRTAKIM BULGULAR VAR

Ölümü şüpheli bulunarak mezarı açılan Turgut Özal'ın naaşı üzerinde Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemelerde yüksek miktarda etkili bir zehir olan 'striknin kreatin' maddesi bulundu. Haberin kendisinden çıkmadığı için kaynağını merak ettiğini dile getiren İnce, "Biz bir şeylere ulaştık. Bunu açıklama yetkisi tamamen cumhuriyet başsavcısına ait. Savcılığa bir rapor göndermedik. Rapor için sizden bir müsaade istemiştik, o süreç devam ediyor. Zehirlenme söz konusu mu? Onu şu an benim açıklama yetkim yok. Bir ay içerisinde sonuçlanmasını umut ediyoruz" dedi.

Cenazeyi 2 Ekim’de Adli Tıp’a getirdiklerini hatırlatan İnce, 2 Ekimakşamı ve 3 Ekim'de otopsi ve örnek alım işlemlerini bitirdiklerini, 4 Ekim’de cenazeyi defnettiklerini hatırlattı. Çalışmaların sürdüğünü belirten İnce, ''Çıkan bir takım sonuçlar var, ama bu sonuçları hep birkaç defa çalışarak teyit haline getiriyoruz. Şu anda biten bir rapor yok. Toplumun bu çalışmaları disiplinli bir şekilde yürüttüğümüzü bilmesini istiyoruz. Söylediğimsürede raporu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndereceğiz'' diye konuştu.

BULGULARIMIZ VAR

İnce rapor yazım aşamasını da şöyle anlattı: "Bulgularımızı mutlaka rapor haline getirmemiz gerekiyor. Bu çalışmamız iki aşamalı. Birincisi morg, biyoloji ve kimya ihtisas dairesinde yürüttüğümüz çalışmalar. Bu çalışma sonucu Adli Tıp Kurumu Birinci İhtisas Kurulu'na gönderilecek. Birinci İhtisas Kurulu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sorduğu, ölüm sebebinin tespiti sorusuna cevap verecek. Çalışmaların aralık ayında Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi konusunda umudum var. Elimizden geleni yapıyoruz. Ama şu anda 'bulguların sonuçları şudur' dediğimiz hiçbir bulgu yok. Sadece bir takımsonuçlar var. Bu sonuçları kendi içimizde değerlendirip yan çalışmalar ile teyit ediyoruz. Başsavcılık, rapor kendilerine ulaştığı zaman gerekli açıklamayı yapacaktır.''

ÖZAL'I KİM ZEHİRLEDİ

Özal’ın başbakanlığı döneminde Milli Eğitim bakanı olan Vehbi Dinçerler, Bugün Gazetesi'nin haberi sonrası net konuştu: “Bundan sonra önemli olan, failleri bulmak.”

Dincerler, Özal’ın parmağından yaralanarak kurtulduğu 1988 yılındaki suikastla, ölümünün birbirinden bağımsız olmadığını söyledi. Özal ailesinin de ellerinde ne varsa savcılığa teslim etmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Semra Hanım ‘Saç telleri bende var.’ dedi ve vermedi. Artık onları vermesi lazım.” 

Bu haber toplam 4332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri