Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk başkonsolosluğu konvoyuna bombalı saldırı

02.09.2013 16:06
Musul'daki Türk Başkonsolosluğu konvoyuna bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, araçlarda maddi hasar meydana geldi.

Erbil'e gitmek üzere yola çıkan konsolosluk görevlilerini taşıyan dört araçlık konvoya bugün saat 10.00 sularında bombalı saldırı düzenlendi. Edinilen bilgilere göre yol kenarına döşenen bomba, konsolosluk konvoyunun geçişi sırasında patlatıldı. Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıda, araçlarda maddi hasar meydana geldi.

Musul Emniyet güçleri, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Emniyet güçlerinin, saldırganları bulmak için çalışma başlattığı bildirildi.

Davutoğlu, Musul Başkonsolosunu arayarak bilgi aldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Musul'daki Başkonsolosluğunun konvoyuna düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili, Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ı arayarak bilgi aldı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, saldırının ardından Irak makamlarıyla hemen temasa geçerek, girişimlerde bulundu. Irak tarafından hem sorumluların yakalanması hem de Türk misyonlarının güvenliğinin artırılması istendi.

Saldırının kime karşı ve kim tarafından yapıldığının henüz belli olmadığı ve bu konudaki soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Uzaktan kumandalı bomba kullanıldı

Musul Türk Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın aracına düzenlenen saldırıda parça tesirli, etkisi yüksek, uzaktan kumandalı bombanın kullanıldığı bildirildi.

AA muhabirinin, Musul'dan Erbil'e gitmek isteyen başkonsolosluk konvoyuna, bugün saat 10.07'de düzenlenen bombalı saldrıya ilişkin Musul Emniyet kaynaklarından aldığı bilgilere göre, üç araçtan oluşan konvoy, başkonsolosluk binasından ayrıldıktan 5 kilometre sonra, şehir merkezinde yolun kenarına yerleştirilen parça tesirli bombalar uzaktan kumandayla patlatıldı. Saldırıdan sonra Iraklı polisler ve korumalar, ikinci bir saldırıyı engellemek için havaya ateş açtılar.

Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın da içinde yer aldığı zırhlı araçlar, patlamanın etkisiyle büyük hasar gördü. Bazı araçların delik deşik olması dikkat çekti.

Olay yerine gelip, incelemelerde bulunan Musul emniyet güçleri, saldırıda etkisi yüksek, parça tesirli, yol kenarına döşenmiş, uzaktan kumandalı bir bomba kullanıldığını tespit etti. Yolda o esnada başka konvoy olmadığı için Türk Başkonsolosluğu'nun hedef olabileceği ifade edildi. Ancak buna dair elde bir kanıt olmadığı kaydedildi.

- Önden giden araç korudu

Bombaların, Irak plakalı bir aracın, konvoyu geçmek isterken patlatıldığı öğrenildi. Öne geçtiği için daha çok bombaların hedefinde olan araç, tanınmaz hale geldi. Emniyet güçleri, bu aracın, konvoydakilerin daha fazla zarar görmesini engellediğini belirtti.

KAYNAK:AA

 


 

Bu haber toplam 1482 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri