Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk bayrağını açtı kurtuldu

27.03.2011 14:23
Suriye’nin Şam ve Dera bölgesinde Mehmet Kalkan, aracını taşlayan gruba Türk bayrağı açınca kurtulmuş..

Suriye’nin Şam ve Dera bölgesinde son günlerde yaşanan olayların içinde kalan sürücü Mehmet Kalkan (56) aracını taşlayan gruba, Türk bayrağını gösterince, grup aracı taşlamaktan vazgeçti. Kalkan, aracının ön tarafında bulunan Türk bayrağını açtığı anda, aracına saldıran grubun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye lehine sloganlar atarak kendisine farklı bir yoldan gitmesini söylediklerini söyledi.

CUMADA VERİLEN HUTBE OLAYLARINDA 300 YAKIN KİŞİ ÖLDÜ
Suriye’nin Dera bölgesinde hükümet karşıtı gösterilerde 300 kişinin öldüğü iddia edildi. Hatay’ın Cilvegözü Kapısından öğle saatlerinde giriş yapan TIR şoförü Mehmet Kalkan, Dera’da kıldığı Cuma namazında verilen hutbede meydana gelen olaylarda 300 kişinin öldürüldüğünün söylediğini belirtti. Kalkan, “Cumada verilen hutbede olayların meydana geldiği sırada silahsız gruba polislerin ateş açması sonucu 300'ye yakın kişinin öldüğünü söylediler.

TÜRK BAYRAĞINI AÇTIĞIMDA SLOGAN ATTILAR
Dera bölgesinde genelde Arap aşiretler yaşıyor. Bunlar kan davası güden aşiretler. Ve istekleri halen cezaevinde olan ancak neden cezaevine yattıklarını bilmedikleri akrabalarının çıkarılması. Demokrasi istediklerini söylüyorlar. Yolun her iki yakasını kapatmış durumdalar. Ben bu yoldan geçmeye çalıştığımda yerde yatan yaralılar ve ambulanslar gördüm. Havaya ateş açanlar gördüm. Bir anda aracımı taşlamaya başladılar. Ancak aracımdaki Türk bayrağını açtığımda hemen slogan atmaya başladılar. 'Başbakan Erdoğan' ve 'Türkiye' diye bağırdılar. Şehrin içinden geçmemim daha güvenli olacağını söyleyerek, beni hemen oradan uzaklaştırdılar.” şeklinde konuştu.

SINIR KAPISINDAN GİRİŞ ÇIKIŞ, OLAYLARDAN DOLAYI DÜŞTÜ
Suriye’nin sadece Şam bölgesinde olayların sürdüğünü aktaran TIR sürücüsü Ahmet Deniz (47) ise Arap gümrüğünden Rabia’ya geçtiklerinde 2 saatlik bir eylemle karşılaştıklarını söyledi. Yaşanan olaylarda kendilerine karşı herhangi bir müdahale yapılmadığını kaydeden Deniz, Arap halkının tedirgin olduğunu gözlemlediklerini aktardı. Türkiye ile Suriye arasında vizesiz geçiş uygulamasının başlamasından sonra Hatay’ın Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan günde en az 300 özel aracın giriş çıkış yaptığını hatırlatan Mahmut Yumuşak ise Suriye’de yaşanan olayların ardından bu sayının 30 araca kadar düştüğünü söyledi. Halen Suriye’de bulunan şoför arkadaşları ile orada meydana gelen olayları telefon aracılığıyla öğrendiğini ifade eden Yumuşak şöyle konuştu: “

TIR şoförü arkadaşım sadece Dera denen bölgeyi anlattı bana. Dera’ya giriş çıkışların tamamen engellendiğini, askerlerin her tarafı abluka içine aldığını söyledi. Halkın sıkıntıları olduğunu da anlattı. Orada TIR şoförlerinin iş takipçileri bulunur. Arkadaşımdan aldığım bilgiye göre olaylar nedeniyle bu iş takipçileri bulundukları işyerlerini açmadığından şoförlerde zor anlar yaşıyorlarmış.”
  

Bu haber toplam 2994 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri