Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRK BİLİM ADAMINDAN AIDS VE KANSERE ÇARE

15.07.2013 18:21
Çalışmalarını bir süredir Almanya ve Kanada’da sürdüren Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Durdağı, AIDS ve kanser hastalığına çözüm olacak ilacı geliştirdi.

Yaklaşık 10 yıldır karbon 60 ve analoglarının üzerinde çalışan ve bu hastalıkların önlenmesinde etkili olabileceğini keşfeden Doç. Dr. Serdar Durdağı gelecek yıldan itibaren araştırmasını Türkiye’de, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde sürdürecek. Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan, Kanada başta olmak üzere Avrupa Birliği’nin desteğiyle sürdürülen araştırmaya başkanlık eden Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Durdağı geçtiğimiz hafta Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla İstanbul'da yapılan 2. Türk Bilim İnsanları Kurultayı'na TÜBİTAK'ın davetlisi olarak katılmıştı.

 

 

Mucize molekül Karbon 60

Son dönemde nanomalzeme olarak değerlendirilen Karbon 60 molekülünü ilk kez bu amaçla kullanan Serdar Durdağı HIV’ye yol açan virüsü bloke etmede olumlu sonuç aldı. Böylece farklı ülkelerden bilimsel çözüm ortaklığı ve maddi destek alan Doç. Dr. Serdar Durdağı simülasyon teknikleri ile değişik moleküller geliştirdi. Biyolojik test aşamasında olan ilaç için henüz hayvan ve insan üzerinde deney yapılmadığını söyleyen Durdağı “Klinik çalışmalar sonucunda AIDS ve kanser üzerinde etkili olduğunu gördük. Çalışmamız Amerikan Kimya Topluluğu’na (ACS) ait bilimsel dergilerde yayımlanınca dünyanın dikkatini çekti” dedi.

 

"AIDS ve kansere etkisini saptadık"

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Durdağı; "Bilgisayar ortamında 500 bin atomun simülasyonunu yapabiliyoruz. Bunun sonucunda da çok kısa sürede sonuç alabiliyoruz. İlacın biyolojik testleri İtalya'da yapılıyor. Bundan sonraki aşamaları Türkiye’den yürüteceğim. Projede Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri de çalışacak” dedi.  

Bu haber toplam 3494 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri