Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 Türk firkateyni Akdeniz'e açılıyor

12.09.2011 13:02
İsrail'e karşı uygulanacak "Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi" kapsamında 3 Türk firkateyni Akdeniz'e çıkıyor. 3 firkateyn, Gazze'ye yardım gemilerine de koruma sağlayacak.

CEYDA KARAASLAN'ın haberi

Türk Donanması'nın Akdeniz'de görev yapması için Güney Deniz Saha Komutanlığı'nda hazırlıklar başladı. İsrail'e karşı uygulanacak "Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi" yaptırımı kapsamında 3 Türk firkateynin görev yapması planlanıyor. 3 firkateyn, Gazze'ye yardım götürecek sivil gemilere de koruma sağlayacak.

Doğu Akdeniz'de devriye görevi yapacak gemilerin seyrüsefer serbestisi, Ege hava sahasında Yunanistan'a karşı uygulanan politikanın benzeri şeklinde gerçekleşecek. İsrail, kara sularının bittiği 12 mil dışında herhangi bir gemiye müdahale ederse Türk donanması devreye girecek. Türk gemileri, Türkiye'nin uluslararası sular olarak kabul ettiği 12 mil dışındaki bölgede İsrail donanmasından bir gemiyle karşı karşıya gelinmesi durumunda uzaklaşmak yerine 100 metreye kadar ilerleyecek. Karşı geminin silah sistemlerini kilitleyecek. Böylece Ege Hava sahasında savaş uçaklarıyla yaşanan it dalaşlarının bir benzeri Doğu Akdeniz'de gemiler arasında gerçekleşecek.

Ege'deki 'it dalaşının' ardında iki ülkenin hava sahası sınırları ve FIR hattını farklı yorumlaması yatıyor. Yunanistan, karasuları 6 mil olan adaların hava sahasının 10 mil olduğu iddiasında. Türkiye ise karasuları ile hava sahasının aynı genişlikte olması gerektiğini, Yunanistan'ın "egemenlik hattı" olarak gördüğü alanın uluslararası hava sahası olduğunu savunuyor.

SAYI VE TEKNOLOJİ

Başbakan Erdoğan'ın Gazze'ye gidecek olası yardım gemilerine Türk Donanması'nın eşlik edeceği açıklamasından sonra dikkatler Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterine çevrildi. 4 değişik sınıfta 17 fırkateyni olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 6 korveti ve 14 adet denizaltısı bulunuyor. Deniz araçları ve personel açısından Türkiye, İsrail'den daha üstün. İsrail'in ise 13 torpido gemisi, 3 denizaltısı, 2 anti denizaltı gemisi ve 3 hava destek gemisi var. Ancak İsrail'in silah sistemleri son teknolojiyle donatılmış durumda. Güdümlü mermilerle donatılan gemiler 120 mil öteden hedef vurabiliyor.

SABAH

Bu haber toplam 3530 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri