Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Lirası olan yaşayacak!

19.08.2012 15:48
ABD’li Wall Street Journal (WSJ) gazetesi gelecek 10 yılda Türk lirası ve Meksika pesosunun büyük hamle yapacağını öngören bir makale yayımladı. Döviz uzmanı, önümüzdeki yıllarda TL'nin hamle yapacağını vurguladı.
ABD’li Wall Street Journal (WSJ) gazetesi gelecek 10 yılda Türk lirası ve Meksika pesosunun büyük hamle yapacağını öngören bir makale yayımladı.
 
Makalede “2001’den beri Avustralya ve Kanada dolarlarına yatırım kârlı oldu. Şimdi ise Meksika ve Türkiye’nin parlama zamanı” denildi.
 
Yazıyı, WSJ ile Dow Jones Ajansı’nın birlikte kurduğu haber portalı ‘DJ FX Trader’ın döviz stratejisti Vincent Cignarella ve uzman gazeteci Stephen Bernard kaleme aldı. Piyasalarda Avustralya ve Kanada dolarlarının daha yıllarca kazandıracağı düşüncesinin hâkim olduğunu belirten yazarlar, buna karşın “geçmişteki performans gelecekteki sonuçların garantisi değil” uyarısında bulundu.
 
Makalede döviz piyasalarında gelecek 10 yılda Meksika peso’su ve Türk lirasının büyük hamle yapacağı beklentisinin geliştiği, geçtiğimiz yıllarda kötü performans gösteren TL ve peso’nun yükselişe geçmesinin öngörüldüğü vurgulandı.
 
ABD dolarının son 11 yılda peso’ya karşı yüzde 37, TL’ye karşı yüzde 169 değer kazandığı anımsatılan yazıda liranın 11 yıl önceki düzeyine dönmesi halinde, bu yatırıma yönelenlerin çok kâr edebileceği belirtildi.
 
‘Merkez kazanıyor
 
Türkiye’de yatırımcılar için yüksek getirilerin çekiciliğinin de bir faktör olabileceğini kaydeden yazarlar, Merkez Bankası’nın faiz politikasına dikkat çekerek şöyle devam ettiler: “TL’yi desteklemek ve enflasyonu kontrol altında tutmak için Merkez Bankası faiz koridoru uyguluyor. Bazıları, bu faiz politikasının ekonomik büyümeyi zorlaştırdığı gerekçesiyle eleştiriyor. Ancak şimdilik Merkez Bankası enflasyonu kontrol altında tutarken yüksek getirileri dengeleme mücadelesini kazanıyor. Bu arada Türk ekonomisi büyümeyi sürdürüyor ve faiz oranları daha çok yabancı parayı ülkeye çekebilir.” Makalede Meksika’nın bu yıl büyüme oranının yüzde 3.25 ile 4.25 arasında olacağı, faizlerin yüzde 4.5, enflasyonun ise yüzde 3.85 seviyesinde seyrettiği vurgulanarak bu ülkenin de Avrupa ve ABD’den daha iyi fırsatlar sunacağı kaydedildi.
Bu haber toplam 2058 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri