Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk mühendislerden büyük başarı

28.10.2011 14:16
350 Türk mühendisin geliştirdiği projeler, dünyanın birçok şirketinde kullanılıyor

İki yıl önce İstanbul'a ARGE merkezi kuran Çin merkezli Huawei'de çalışan Türk mühendisler, gerçekleştirdikleri projelerle şirketin çizdiği Avrupa, Rusya, Ukrayna ve Orta Asya sınırını aştı.

350 Türk mühendisin geliştirdiği projeler, artık dünyanın birçok telekom ve GSM şirketinde kullanılıyor. Projelerden biri son zamanlarda popülerliği ve yayılma hızı ile dikkat çeken sosyal ağlarla ilgili. Mühendislerin geliştirdiği proje, çağrı merkezlerine tweet atma, Facebook'tan ulaşma imkânı sağlıyor.

Telekom sektörüne yönelik çalışmalar yapan Huawei, yakın zamana kadar şirketlerin bilişim altyapı ihtiyaçlarını karşılayıp, GSM operatörlerine 3G modemi ve telekom şirketlerine ADSL modem üretirken, kendi markası ile akıllı telefonları da kullanıma sundu. Şimdilik Android işletim sistemli telefonları, Windows tabanlılar takip edecek. İstanbul'a ARGE merkezi kurulurken, yazılım açısından sadece Türkiye'ye iş yapan bir merkez olması hedeflenmişti. Türkiye'deki yönetimin "Avrupa ve Orta Asya ülkeleri ile Rusya ve Ukrayna'ya da hizmet verebiliriz" talebine olumlu cevap veren şirket, bu kararının meyvelerini toplamaya başladı. Çünkü geçen süre içerisinde aldıkları projeleri başarılı şekilde uygulayan ve iyi iletişim kuran mühendislere yeni talepler geldi. Böylece sınırlar kalktı ve artık Kanada'dan Afrika'ya, Ortadoğu'dan Filipinler'e kadar birçok ülkeye hizmet götürüyorlar.

Huawei'nin Türkiye ARGE Merkezi Yöneticisi Kamil Şahin şu bilgileri veriyor: "Türkiye'deki 700'ün üzerinde çalışanımızdan 350'si mühendis ve çoğunlukla yazılım projeleri üzerinde çalışıyorlar. Katma değerli servisler ve telekom işletmecilerine yönelik hizmet üretiyoruz. İstanbul'da geliştirdiğimiz yazılımların kurulum ve teknik desteğini sattığımız ülkeye yerinde veriyoruz. Bunu da yeni teknolojiler geliştiren Huawei Ön Araştırma Merkezi'nin İstanbul'a da kurulması sayesinde başarıyoruz. Türkiye'de 10 ayrı ekip olarak internet tabanlı teknolojiler üzerine çalışıyoruz. Bu ekiplerden birinin yaptığı çalışma da sosyal ağlarla ilgili. İnternet kullanıcıları artık telefondan çok sosyal ağlarla iletişim kurma ihtiyacı duyuyor. Hatta e-posta yazıp göndermek yerine tweet atmayı tercih ediyorlar. Bu gelişmeden yola çıkarak IPTV hizmetimizi sosyal ağlarla buluştururken ve cihazlarımızın kullanıldığı çağrı merkezlerine sosyal ağlarla ulaşılmasını sağladık. Geliştirdiğimiz ilk ürünler test için çağrı merkezlerinde kullanılmaya başlandı."

Araştırma ağırlıklı projeler de yapan Türk mühendislerin üzerine çalıştıkları konulardan bir diğeri internette 'akıllı arama'. Birçok arama motoru olmasına rağmen istenen bilgiye ulaşılamadığından yola çıkarak ürün geliştirmeye başlayan ekip, en doğru bilgiye en hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamaya çalışıyor. Bunu yaparken, cep telefonlarından sesin metne çevrilerek internette arama yapılmasını iyileştirmek istiyorlar. Aranan bilginin ise ilk sonuçlar içerisinde olması veya ilk sayfada yer almasına yönelik teknoloji geliştiriyorlar. Şahin, bu alandaki çalışmanın ilk denemesinin yakında Android markette kullanıcılara sunulacağı müjdesini veriyor.

Mehmet Sakin - sakin.net
 

Bu haber toplam 1870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri