Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Öğrenciler Böyle Baskı Görüyor!

08.09.2011 12:20
Azeri Harp Akademisi öğrencileri mektup yayınlayarak Savunma Bakanını yolsuzlukla suçladı, Türk kökenli öğrencilere okulda ağır baskılar uygulandığını belirtti...

- Türkiye’de meçhul subaylar tarafından yazılan imzasız mektupların ardından şimdi de Azerbaycan’da imzasız mektup krizi yaşanıyor.

Muhalefetin bir numaralı yayın organı Yeni Müsavat gazetesine gönderilen ve “Azerbaycan Yüksek Harp Akademisi Öğrencileri” imzalı mektup ülke gündemine bomba gibi düştü.

Azeri Türkü olduklarını belirten öğrenciler Lezgin ırkından olan Savunma Bakanı Safar Abiyev’i hem rüşvet ve yolsuzlukla suçladı hem de akademide Türk öğrencilere yönelik baskıdan sorumlu tuttu.

Mektupta şu suçlamalar yer aldı:


- Azeri nüfusunun yüzde 92’si Türk kökenli olmasına rağmen Akademi kadroları ve Savunma Bakanlığı çalışanlarının yüzde 90’ı Tatar ve Lezgin. Türk öğrencilere büyük baskı var. Tüm dünyada kabul gören “Türk kadar cesur” sözünün gereği olarak bize eşit hak tanınmasını istiyoruz.

- Okul komutanı Cengiz Safiyev Türk öğrencilere baskıdan sorumlu. Görevden alınmazsa derslere girmeyeceğiz.

- Rusya’daki askeri akademiden konyak ve havyar rüşvetiyle mezun olan cahil akademi başkanı Necef Gumbarov görevden alınsın. Sabah 08:00’de işe geliyor, uzun bir kahvaltının ardından 13:00’e kadar uyuyor. Sonra akademinin arabasıyla evine gidip öğle yemeği yiyor. 15:00’te geri dönüp arkadaşlarıyla sohbet ediyor. Evrak imzalamaktan başka şey yapmıyor.

- Türk bayrağına saygısızlık eden askeri ataşelerimiz var.

- Savunma Bakanı Abiyev nasıl oluyor da 2000 Manat (2500 dolar) bakan maaşıyla 1000 metrekarelik malikane ve 1 hektarlık çiftlik alabiliyor? Yoksa bu milyonluk villa rüşvet parasıyla mı alındı?

- 26 Haziran’da askerlerin maaşlarına yapılan yüzde 25’lik zam Savunma Bakanı talimatıyla temmuzda uygulanmadı. 10 milyon manat nereye gitti?

Mektuba çok sert tepki veren Savunma Bakanlığı “Düşman Ermeni medyasına malzeme veriyorsunuz. Azeri ordusunu güçsüzleştiriyorsunuz. İddialar asılsız. İmzasız mektuplarla bakan devirmeye çalışıyorlar” dedi. Ancak Devlet Başkanı İlham Aliyev Başkomutan sıfatıyla iddialara el koyma kararı aldı. Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve Savunma Bakanı Abiyev’in de katılacağı bir yüksek güvenlik zirvesi düzenleyerek mektuptaki iddiaları teker teker soracağı açıklandı.

25 MİLYON DOLARLIK ARABA VE YATI VAR
General Safar Abiyev Azerbaycan’ın en zenginlerinden biri. Ancak bu serveti nasıl elde ettiğini kimse soramıyor. Baba Aliyev’in atadığı bakanın 25 milyon dolarlık araba ve yatları olduğu söyleniyor. 

Bu haber toplam 1716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri