Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk otomobiliyle 100 kilometre 3 lira

01.12.2014 01:57
Bakan Fikri Işık, TÜBİTAK'ın mühendisliğiyle geliştirilecek otomobilin yakıt tüketiminde yüzde 40 avantaj sağlayacağını söyledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 100 kilometreyi 3 liralık bir maliyetle katedecek yerli otomobil üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yerli otomobilin menzili artırılmış elektrikli hibrit olacağını açıklayan Bakan Işık, TÜBİTAK'ın mühendisliğini yürüteceği motorun üretiminin ise özel sektör tarafından yapılacağını söyledi.
 
Fikri Işık, otomobille şehir dışında akaryakıtla çalışan küçük bir jeneratör aracılığıyla elektrik üretilerek bataryaya aktarılmak suretiyle uzun mesafe yolculuk yapılabileceğini söyledi. Jeneratörün ihtiyaç duyduğu birkaç litrelik benzin ya da motorinle sürekli seyahatin sağlanacağını ifade eden Işık, yerli otomobille şehir içinde 100 kilometrelik mesafenin 3 liralık maliyetle katedileceğini, yerli otomobilin menzili artırılmış elektrikli hibrit araç olacağını belirtti. Yerli elektrikli otomobilin hem uzun mesafe gidebileceğini hem de çok tasarruflu olacağını vurgulayan Işık, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan programda şunları söyledi;
 
TÜBİTAK LİDER OLACAK
 
"Şu anda piyasada olan içten yanmalı motorlu en iyi yakıt tasarrufu sağlayan araçlardan ortalama yüzde 40 daha ekonomik olacak. En iyi olana göre yüzde 35-40 tasarruf var, kısacası her durumda avantajlı bir modele yoğunlaştık. Ar-Ge departmanı olacak. Burada TÜBİTAK lider olacak, dizayn ve mühendislik katmanı içinde de TÜBİTAK olacak ama daha çok özel sektör yapacak. Şu anda bunu yapan Türk firmaları ile işbirliği gayretindeyiz. Üretim ve pazarlama tamamen özel sektörde olacak, babayiğit o noktada ortaya çıkacak."
Bu haber toplam 1888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri