Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk şirkete İran'la ihracatta Amerikan ambargosu

08.01.2014 13:40
Amerika Ticaret Bakanlığı ender rastlanan acil bir yasal düzenleme ile Türkiye’deki özel bir havayolu şirketinin İran’a kullanılmış yolcu uçağı motoru satışını engelledi.

Ticaret Bakanlığı Müsteşarı David Mills’in geçtiğimiz Cuma günü imzaladığı yasal düzenleme, merkezi Türkiye'deki 3K Havacılık ve Lojistik Şirketi'yle birlikte uçak motorlarını Türkiye’ye gönderen Amerika'daki Adaero Uluslararası Ticaret Şirketi'ni ve İran lojistik şirketi Pouya Kargo’yu 180 gün boyunca, Amerikan ürünleriyle ilgili her türlü ticari faaliyet ve görüşmelerden men ediyor.

İHLAL HALİNDE AMERİKA'DA YARGILAMA

Düzenleme ayrıca ticari faaliyetlerle ilgili banka ve sigorta firmalarını da kapsıyor ve ihlal edilmesi halinde şirket ve kişilerin Amerika’da yargılanmalarını öngörüyor.
 
3K Havacılık ve Lojistik Şirketi yöneticisi H. Engin Borluca, Associated Press Ajansı'na yaptığı açıklamada Amerikan yaptırımlarının Amerika dışındaki ticari faaliyetleri de kapsadığından haberi olmadığını önesürdü ve bu konuda yetkililerle temas halinde olduklarını ve uçak motorlarının Amerika’ya iadesi için çalıştıklarını belirtti.

YASA ŞİRKETLERİ ETKİLER

Motorların satışında doğrudan bir rol almadıklarını ve sadece aracı lojistik firma olarak hizmet verdiklerini savunan Borluca, Amerikan Ticaret Bakanlığı’nın yasal düzenlemesinin şirketin faaliyetlerini  büyük çapta etkileyebileceğini de vurguladı.

Öte yandan motorları Türkiye’ye gönderen Adaero Uluslararası Ticaret Şirketi’nin yöneticisi Sadettin Ilgın, Reuters Haber Ajansına yaptığı açıklamada, şirketinin yanlış bir şey yapmadığını ve gerek Amerikalı gerek Türk yetkililerle görüşerek bu durumu düzeltmeye çalıştıklarını belirtti.

Türk Havayolları’ndan gelen motorları International Aerospace Group adlı Amerika'da bulunan  bir firmaya 4.1 milyon dolara  sattıklarını ve Aralık ayında İstanbul’dan Almanya’ya gönderdiklerini belirten Ilgın, motorların oradan da Sibirya Havayolları tarafından kullanılmak üzere Rusya’ya gönderilmek için hazırlandığını söyledi. 3K Havacılık ve Lojistik Şirketi'ne satış yapmadıklarını öne süren Ilgın, tüm resmi belge ve kayıtların da bunu gösterdiğini savundu.

SALI GÜNÜ İRAN'A GİDECEKTİ

Amerika’da General Electric tarafından Boeing yolcu uçakları için üretilmiş olan iki jet motorunun Salı günü Türkiye’den İran’a gönderilmesi planlanıyordu ancak çıkarılan acil yasal düzenleme nedeniyle Türk yetkililer Pouya Kargo’nun motorları almasına izin vermedi.

GEVŞEMEYE RAĞMEN AMBARGO SÜRÜYOR

Amerika-İran ilişkilerinde 24 Kasım tarihinde nükleer faaliyetlerin kısıtlanması için yapılan ara anlaşma ile tarihi bir yumuşama sürecine girilmiş ve ekonomik yaptırımların bazılarında belli oranda gevşeme gerçekleşmişti. Bu gevşemeye rağmen İran’a yapılan ihracatın büyük bölümü hala büyük ölçüde kısıtlanıyor.

Kaynak: Amerikanın SesiBu haber toplam 2208 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri