Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk tankı 32 IŞİD'liyi vurdu

19.04.2016 18:20
Mehmetçik, Başika Kampına saldıran IŞİD mensuplarını tank topu atışıyla imha etti.

Başika kampında IŞİD'lilerin vurduğu Türk tankı mevzi değiştirip IŞİD'lilerin ateş açtığı bölgeyi top ateşine tuttu, 10 terörist öldü. Mehmetçiğin misliyle karşılık verdiği operasyonda toplam 32 IŞİD mensubu etkisiz hale getirildi.

Irak'ın kuzeyinde bulunan Başika'daki Gedu üs bölgesine IŞİD unsurlarınca saldırı düzenlendi. Hedef alınan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait tankın mevzi değiştirerek saldırının yapıldığı binayı ve kaçmaya çalışan teröristlerin araçlarını vurması sonucu IŞİD mensubu toplam 32 terörist etkisiz hale getirildi.

TSK’DAN SALDIRI AÇIKLAMASI

18 Nisan 2016 tarihinde saat 16.15 sularında BAŞİKA bölgesindeki GEDU Üs bölgemizin 4-5 km ilerisindeki İleri Emniyet unsurlarımızın yer aldığı bölgeye DAEŞ unsurlarınca CORVET tipi Tanksavar silahı ile saldırıda bulunulmuş, saldırıda tank üzerinde bulunan reaktif zırhlar (tankın ana gövdesini ve merminin içeri nüfuzunu önleyen özel bir zırh sistemi) mermiyi püskürtmüş ve tank ve içindekiler zarar görmemiştir.

TANKIN VURULMA ANI:

 

 
 
 
 
 

 

Sadece reaktif zırhlar patlama etkisiyle havaya fırlamıştır. Periskopta hasar meydana gelmiştir. Görüntüde havaya fırlayan parçalar reaktif zırh parçalarıdır. Müteakiben aynı tank mevzi değişitirerek füzenin geldiği teras bölgesindeki teröristlerin bulunduğu binayı görerek atılan 8 mermi ile havaya uçurmuş ve 10 DAEŞ teröristi burada etkisiz hale getirilmiştir.

IŞİD Başika kampında bir Türk tankını vurdu - Son dakika haberleri

Bina ve civarındaki teröristlerden kurtulanlar orada bulunan araçlar (7 araç ve 4 motosiklet)) ile kaçmaya çalışmışlardır. Yapılan atışlarla 5 araç ve 3 motosiklet hareket halindeyken imha edilmişlerdir. Buradakilerle birlikte toplam 32 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Müteakiben bölgede tespit edilen DAEŞ hedefleri vurulmaya devam etmektedir.

Tank görüntüsünde sivil gözüyle bakıldığında büyük bir tahribat olabileceği izlenimi oluşması normaldir; ancak tankın reaktif zırhları hem tankın ana gövdesini hem de içindekileri korumuştur. Tek askerimizin burnu dahi kanamamıştır.

ANKARA/AA

 
 
Bu haber toplam 2538 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri