Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk turist Benelüks turlarını bir bir iptal ediyo

27.03.2016 00:03
Türk tur operatörlerinin en fazla sattığı Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Fransa'yı kapsayan "Benelüks" tur paketleri iptal ediliyor.

Türk tur operatörlerinin en fazla sattığı tur paketlerinden Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Fransa'yı kapsayan "Benelüks" turlarına terör saldırılarının etkisiyle talebin önemli ölçüde azaldığı, iptallerin yaşandığı bildirildi.

TERÖR OLAYLARI OLANA KADAR 70 BİN TALEP VARDI

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, Benelüks turlarının en çok satılan turlardan biri olduğunu, Türkiye'den yılda yaklaşık 70 bin kişinin bu ülkeleri görmek için turlara katıldığını söyledi.

EN ÇOK SATILAN TURLARDA AZALMA

Terör saldırılarıyla turlara olan ilginin azaldığını, Brüksel'deki saldırılarla iptallerin başladığını dile getiren Polatoğlu, "Brüksel'deki terör saldırıları bizi çok etkiledi. En çok sattığımız bu turlarda azalma var. Örneğin önümüzdeki hafta kalkacak turlarda da iptaller söz konusu." dedi.

ÖNCEDEN SADECE DALGALANMALAR YAŞANMIŞTI

Polatoğlu, Türkiye'den yılda ortalama 4,5 milyon kişinin Avrupa turlarını tercih ettiğini bildirerek, şöyle konuştu:

"Geçen yıl Paris'te, geçtiğimiz günlerde de Brüksel'de yaşanan terör saldırıları bu turlara talepleri azalttı. Bu turlarda döviz kurundaki hareketlilikten dolayı zaman zaman dalgalanmalar yaşanıyordu. Ancak yine de azımsanmayacak ölçüde bir ilgi vardı. Müşterilerimiz terör saldırılarından sonra ya seyahat etmekten vazgeçti ya da şu ana kadar terör saldırısının yaşanmadığı Orta Avrupa, Güney İspanya ve İtalya turlarına yöneldi."

"PARİS YILBAŞINI SESSİZ GEÇİRMİŞTİ"

Avrupa ülkelerine tur düzenleyen bir seyahat acentesinin sorumlusu Hande Arslanalp de Paris ve Brüksel saldırılarının turizm ve iş gezilerinde tercihleri değiştirdiğine işaret etti.

Türkiye'den yurt dışına iş ya da turizm nedeniyle çıkan kişi sayısının geçen yıl 9 milyonu aştığına işaret eden Arslanalp, Avrupa'da şehir ve organizasyon turlarında büyük oranlı gerilemeler olduğuna dikkati çekti.

Her yılbaşı yoğun turist çeken Paris'in terör saldırıları nedeniyle 2016 yılına sessiz girdiğini anımsatan Arslanalp, "Otellerinde yer bulunamayan Paris, bu yılbaşını oldukça sessiz geçirmişti. Brüksel'deki terör saldırıları da benzer gelişmeleri beraberinde getirdi." diye konuştu.

Bu haber toplam 1198 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri