Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye, büyük bir anlaşmaya daha imza attı

03.07.2013 01:42
Türkiye, dev silah ticareti anlaşmasını imzaladı.

Türkiye, Birleşmiş Milletler Uluslararası Silah Ticareti Anlaşması'nı (ATT) imzalayan 76. ülke oldu.

Uluslararası silah ticaretini düzenlemek amacıyla nisan ayında BM Genel Kurulu'nda kabul edilen Uluslararası Silah Ticareti Antlaşması'nı, Türkiyeadına BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik imzaladı.

İmza töreninde gazetecilere açıklama yapan Çevik, antlaşmanın hazırlık sürecinde Türkiye'nin yapıcı katlıları olduğunu belirterek, "Zira bizim silah ticareti konusundaki standartlarımız esasında bugün bu anlaşmaya derc edilmiş olan hükümlerin ötesindedir. Dünyanın bu ticaret konusunda sonunda bir anlaşmayla bağıtlanması geleceğe ilişkin umutlarımızı daha da artırıyor" dedi.

Dünya silah ticaretinin evrensel kurallara bağlanmasının daha huzurlu bir dünya için önemli olduğunu kaydeden Çevik, antlaşmayı bütün üye ülkelerin imzalamasının önemini vurguladı.

Türkiye, 3 Haziran'da imzaya açılan ATT'yi imzalayan 76. ülke oldu. Antlaşmayı imzalayan ülkelerin ATT'yi kendi parlamentolarında onaylayıp BM'ye bildirmesi gerekiyor.

Nisan ayında 154 ülkenin lehte oy kullanmasıyla kabul edilen antlaşma, 50. ülkenin parlamentosunda onaylanmasının ardından geçecek 90 gün sonra yürürlüğe girecek.

Bu haber toplam 2432 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri