Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye 89 ülke ile yaptığı vize anlaşmasını feshedecek

09.01.2016 00:47
Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ile vardığı anlaşmayla 89 ülke ile yaptığı vizelerin kaldırılması anlaşmasını Haziran'da feshedece

Aralarında Rusya ile İran'ın da bulunduğu ülkelerden gelen turistler Türkiye'ye girmek içinvizeye ihtiyaç duyacak. AB ile varılan anlaşma kapsamında Türkiye vatandaşlarının Schengen Bölgesi ülkelerine vizesiz girişi için sürece hız verilmesi kararlaştırılmıştı.

Ancak AB kapılarının açılması için öne sürülen şartlardan birisi de Türkiye'nin AB'nin vize uyguladığı ülkelere vizeleri geri getirmesi.

TÜRKİYE 89 ÜLKEYLE ANLAŞMASINI FESHEDECEK

Son yıllarda hem turizmi hem de ticari ilişkileri canlandırmak için aralarında Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu ülkeleri ve eski Sovyet ülkelerinin de bulunduğu toplam 89 ülkeyle vizeler karşılıklı olarak kaldırılmıştı.

AB ile yapılan anlaşma uyarınca bu ülkelerin vatandaşlarından Türkiye'ye girişlerinde Haziran ayından itibaren tekrar vize talep edilecek.

10 MİLYON TURİST

Vizelerin geri gelmesi gündemde olan ülkeler arasında son yıllarda Türkiye'ye giderek fazla sayıda turist gönderen Rusya, İran, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna ve Kazakistan gibi ülkeler de var.Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 2015 yılının Ocak-Kasım döneminde bu ülkelerden Türkiye'ye 10 milyon turist geldi.

VİZEYLE GİRİŞ YÜZDE 30 ARTACAK

Aynı dönemde Türkiye'ye gelen toplam turist sayısı ise 34,8 milyon seviyesindeydi.Yani Türkiye'ye vize alarak giriş yapanların sayısında haziran ayından itibaren yüzde 30 artış yaşanacak.

Bu haber toplam 1688 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri