Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye-ABD anlaştı! IŞİD'e İncirlik'ten operasyon

15.03.2015 12:13
ABD ile Türkiye, bomba taşıyan insansız hava araçlarının (İHA) İncirlik Üssü’nden havalanarak, IŞİD hedeflerini vurması konusunda anlaştı.

Silahlı İHA’ların, 3 hafta içinde göreve başlaması planlandı. ABD jetlerinin İncirlik’e konuşlandırılması da gündemde.

Geçen hafta Merkezi Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Orgeneral Lloyd Austin’i ağırlayan başkent, bu kez ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’e Karşı Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi emekli General John Allen’ı konuk ediyor. Allen’a, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk eşlik ediyor. Allen ile McGruk Ankara’da bugün temaslarda bulunacak.

IŞİD HEDEFLERİNİ VURACAK

IŞİD’e yönelik operasyonlarını Basra Körfezi’ndeki uçak gemilerinden kalkan savaş uçaklarıyla yürüten ABD, Musul operasyonundan kısa sürede ve etkili sonuç alabilmek için İncirlik Üssü’nü devreye sokmak istiyor. İncirlik, özellikle silahlı insansız hava araçlarının devreye girebilmesi bakımından büyük önem taşıyor. İlk aşamada, 2 adet Reaper’ın 3 hafta içinde İncirlik’e konuşlandırılması konusunda mutabakat sağlandı. İncirlik’in ABD jetlerine açılması konusunun da müzakereye açık olduğu öğrenildi.

ABD, İncirlik Üssü’nde yaklaşık 3.5 yıldır 4 adet Predator tipi insansız hava aracı bulunduruyordu. Silah taşımayan Predator, üzerindeki kamera ile istihbarat topluyor. Predator’ın silahlı versiyonu olan Reaper ise üzerinde 4 adet Hellfire füzesi ile 2 adet 500 librelik laser güdümlü bomba taşıyor. Reaper ile birlikte 15 ABD’li askeri teknik personel de İncirlik’e gelecek. ABD yetkilileriyle, Şanlıurfa’nın Hirfanlı İlçesi’nde eğitilecek Suriyeli muhaliflerin belirlenmesi konusunda da görüşmeler devam ediyor.

REAPER (MQ-9) KİMLİK KARTI

Mürettebat: Yerde 2 kontrolör

Boy: 11 metre

Kanat açıklığı: 20 metre

Yükseklik: 3.81 metre

Boş ağırlık: 2.223 kg

Azami kalkış ağırlığı: 4.760 kg

Hız: 482 km/saat

Menzil: 1.852 km

Havada kalış süresi: 14 saat

Azami irtifa: 50 bin feet

Operasyonel irtifa: 25 bin feet

Silah: 4 adet AGM-114 Hellfire havadan yere füze ve 2 adet laser güdümlü 500 libre GBU-12 Paveway II bombası

Kaynak : Gazete Habertürk

 

 

 

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri