Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye AB'ye Müslüman olduğu için alınmadı

15.05.2013 12:23
İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin önündeki en büyük engelin Türkiye'nin Müslüman bir ülke olmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw , Türkiye Ekonomi Politikaları  Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) ev sahipliği yaptığı "Türkiye ve AB : Hasta Adam  Ayaklandı" isimli toplantıda Türkiye'nin AB süreciyle ilgili bir konuşma yaptı.

Straw, 2005'de, İngiltere'nin desteğine karşın, Fransa, Almanya ve Güney  Kıbrıs Rum Kesimi'nin tutumu nedeniyle Türkiye'nin üyelik sürecinin bloke  edildiğini söyledi. O tarihten bu yana Türkiye'nin hem sosyal hem ekonomik anlamda büyük  mesafe katettiğine dikkati çeken Straw, üyelik sürecinin iddia edildiği gibi  coğrafi sınırlarla ilgili olmadığını yoksa Malta'nın ya da Kıbrıs Rum Kesimi'nin  üyeliğinin imkansız olduğunu dile getirdi.

Straw, sürecin bloke edilmesiyle ilgili, "Bu açıkça ifade edilen bir söylem değil ama Türkiye'nin AB sürecinin tıkanması Türkiye'nin Müslüman bir ülke  olmasıyla ilgiliydi. Bulgaristan ve Romanya da tüm kriterleri karşılayamadı ama  Türkiye'ye farklı davranıldı" diye konuştu.

Haftasonu Reyhanlı'da düzenlenen bombalı saldırılar için de üzüntüsünü  dile getiren Straw, Türk istihbaratının, edindiği bilgiler ve deliller  doğrultusunda saldırının rejim yanlıları tarafından yapıldığını gösterdiğini  hatırlattı.

Suriye'nin böyle bir eylemi gerçekleştirmiş olabileceğine işaret eden Straw, Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin uğradığı suikaste dikkati çekti. Straw  sözlerini şöyle bitirdi:

"Suriye, Hariri suikastinde de görüldüğü üzere bombalı saldırılarda uzman." 

Bu haber toplam 1980 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri