Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye akıllı bomba üretiyor!

05.11.2012 12:01
Geliştirilen yeni akıllı bomba ile F-16'lar, hedefi 25 kilometreden yerle bir edecek. Bakan Ergün, "Dünyada akıllı bomba üreten 4 ülkeden biri olduk" dedi.
TÜBİTAK, savunma sanayi alanında bir ilke daha imza attı. Savaş uçaklarında kullanılan bombaları akıllı hale getiren Hassas Güdüm Kiti'ni (HGK) geliştirdi. Dünyada sadece dört ülkenin üretebildiği HGK'lar ile savaş uçakları hedefi 25 kilometre uzaklıktan vurabiliyor.
 
TÜBİTAK bir süre önce yerden fırlatılan füzeler için de 'süper göz' geliştirmişti. 5 yıllık bir çalışma sonrası geliştirilen HGK'lar güdümsüz bombaların üzerine giydirilecek şekilde tasarlandı. Akıllı hale getirilen bombalar, koordinatları belirlenen hedefi uydu ve özel algılayıcıları yardımıyla 6 metre gibi düşük bir sapma değeri ile yok ediyor. Böylece ortadan kaldırılması istenen hedef dışındaki yerlere zarar verilmeden harekat yapılabiliyor. Savaş uçakları normal bombaları 5-6 kilometre uzaklıktan atarken, HGK'larda bu uzaklık 25 kilometreye çıkıyor.
 
Proje hakkında bilgi veren Sanayi Bakanı Nihat Ergün, HGK'ları dünyada sadece 4 ülkenin üretilebildiğini belirterek, bu sisteme yurt dışından da talep geldiğini açıkladı. TSK'nın akıllı bomba ihtiyacını karşılamak için HGK'ların seri üretime geçeceğini belirten Ergün "2013'ten itibaren hava kuvvetleri yüzde 100 yerli HGK'larla daha da güçlenecek" dedi. 
Bu haber toplam 12946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri