Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Türkiye asla AB’ye üye olamayacak"

27.02.2013 09:08
Alman basını, Şansölye Angela Merkel’in Türkiye ziyaretine geniş yer ayırdı.

Almanya'nın en çok okunan gazetesi Bild, ziyareti değerlendirdiği haber-analizinde, müzakere sürecine değinerek "Türkiye, hiçbirzaman AB'ye üye olmayacak" yorumunda bulundu.

"Türkiye asla Avrupa Birliği'ne giremeyecek. Hem Merkel hem de Erdoğan bunu biliyor. Bunun sebebi ekonomik nedenlere dayanmıyor. Alman şirketleri, Merkel'in Türkiye seyhatine katılmak için adeta birbirleriyle yarıştı. Türkiye ekonomisi son yıllarda, krizin hakim olduğu Avrupa ülkelerinin aksine büyüyor" diyen Bild, ekonomisine rağmen Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin "imkansız" olduğunu vurguladı. Gazete bunun nedenlerini ise şöyle sıraladı:

- Açılan 13 müzakere başlığından sadece bir tanesi kapatılabildi.

- Üç müzakere başlığı daha kapatılabilir ama Kıbrıs sorunu buna engel.

- Birçok müzakare başlığı Fransa, Güney Kıbrıs ve Yunanistan gibi AB üyesi ülkelerce bloke ediliyor.

- Üç müzakere başlığının ise AB istediği halde Türkiye tarafından açılması istenmiyor.

İKİLİ İLİŞKİLER ÖNEMLİ

Ankara'da yapılan görüşmeleri değerlendiren bir Alman diplomatın, "Müzakereleri şu anki hızımızla devam edeceğimizi hesaplarsak aşağı yukarı 60 yılda bitiririz" sözlerini aktaran Bild, "Kısacası Türkiye hiçbirzaman AB'ye üye olmayacak" yorumunda bulundu.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi ise "Almanya Başbakanı, Türk ‘dostlarını' Avrupa'ya davet etmek için Ankara'ya gidip diz çökmedi. AB'nin genişleme temposunu belirleyen üyeleri ile Ankara, daha uzun bir süre üyelik müzakereleri ile meşgul olacaklar. Lehte ve aleyhte sebepleri aşikâr olan Türkiye'nin AB'ye alınması konusunda ne düşünülürse düşünülsün, bundan bağımsız olarak, Türkiye-Almanya arasında istikrarlı ve iyi ilişkiler, iki ülkenin de çıkarınadır" yorumunu yaptı.

Merkel'in Türkiye'nin AB üyeliği konusunda kendi partisi Hrıstiyan Demokrat (CDU) ile tutumunun uyuşmadığını belirten Berliner Zeitung ise, "Merkel, CDU Genel Başkanı'nın yanlış bulacağı bir şeyi yapıyor. İşte siyaset, bu kadar şizofren olabilir" dedi.


 

Bu haber toplam 1640 defa okunmuştur
gülmekde lazım
gülmekde lazım
bu avrupalılar hakkatten iyice aptal olmaya başladı T.C. avrupa birlgine girme gibi bir istegi oldgunumu sanıyor komikler yaa orda bekliyor gibi olmak bizim daha cok işimize geliyor hala Türkiyenin bu politikasını anlamadılar AKP bu işi biliyor helal olsun ya bunlar kendilerine yetmiyor Türkiye cöken bir yere neden girsin sadece şu anda dostlar alış verişte görsün diye orda bu kadar basit.
27 Şubat 2013 Çarşamba 16:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri