Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Avrupa Birliği ile yaptığı anlaşmayı askıya aldı

05.06.2016 13:08
Türkiye, 1 Haziran'da yürürlüğe girdiği açıklanan Mülteci Geri Kabul Anlaşması'nı, vize serbestisi şartına uyulmadığı gerekçesiyle dondurdu.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan ve 2014 yılında TBMM’de kabul edilen anlaşmanın 1 Haziran 2016 itibarıyla yürürlüğe girmesi kararı alınmıştı.

AB "TERÖRLE MÜCADELE YASASINI DEĞİŞTİRİN" DEMİŞTİ

Anlaşma, Danimarka ve İrlanda dışındaki tüm AB ülkelerine, Türkiye rotasını kullanarak kaçak giriş yapan üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye’ye iade edilmesini öngörüyor.

Ancak AB’nin “Vize Serbestisi” konusunda yaptığı, “Terör yasalarını değiştirin” baskısının ardından, serbest dolaşım konusunda karar almaması, Ankara’nın da birliğe yaptırım uygulaması ile sonuçlandı.

"AVRUPA BİRLİĞİ, ŞARTLARI YERİNE GETİRMEDİ"

Türkiye, AB Komisyonu’nun hafta başında, “1 Haziran itibarıyla tam olarak uygulanmaya başlanacağını” duyurduğu Geri Kabul Anlaşması’nı, “AB’nin anlaşmadan doğan ödevlerini yerine getirmediği” gerekçesiyle idari tedbir hakkını kullanarak dondurdu.

KARAR AB'YE DUYURULDU

Bu durum Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik’in Avrupa Komisyonu 1'inci Başkan Yardımcısı Timmermans ile Antalya’da gerçekleştirdiği görüşmelerde de AB tarafına iletildi.

DIŞİŞLERİ: İKİ KARAR BİRLİKTE UYGULANMALI

Konuyla ilgili Akşam Gazetesi'ne bilgi veren üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı kaynağı, anlaşmanın 1 Haziran itibarıyla uygulanmaya başlanmayacağı kararının AB tarafından anlayışla karşılandığını ifade ederken, “Normal şartlarda Geri Kabul Anlaşması’nın 1 Haziran’da uygulamaya girmesi ve Temmuz ayında da Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestisinin başlaması öngörülüyordu. Türkiye olarak, ikisinin birlikte uygulanmaya başlanmasının daha uygun olduğuna karar verdik” değerlendirmesini yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN UYARMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 gün önce BM Genel Sekreteri ile düzenlenen basın toplantısında Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan anlaşmaya yönelik şu açıklamalarda bulunmuştu:

"30 Haziran itibariyle vize konusunda adım atılacaktı. Arkadaşlarımız görüşmeleri gerçekleştirecek. Eğer bir karar alınmazsa Parlamentodan Geri kabul konusunda bir karar çıkmaz."

Erdoğan'dan vize resti: Bize kriter dayatmasınlar VİDEO

Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri