Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bağdat'la restleşme

17.01.2012 09:39
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'nin Irak Dışişleri'ne çağrılmasıyla Ankara'dan karşı adım gecikmedi.

Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisine, "İçişlerimize karışmayın" mesajı verildi. Ankara'dan karşı adım gecikmedi ve Irak Büyükelçisi de Türk Dışişleri'ne çağrıldı.

Irak'ta sünni lider Tarık El Haşimi hakkında tutuklama kararı alınmasına tepki gösteren Türkiye'nin mezhep çatışması yaşanmaması uyarılarına, Bağdat yönetimi 'iç işlerimize karışmayın' açıklamasıyla karşılık vermişti.

KARŞILIKLI RESTLEŞME

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirer, Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Irak Dışişleri Müsteşarı Muhammed Cevad el Dorki, büyükelçiye, "Irak hükümeti, Türk yetkililerin iç işlerimizle ilgili yaptıkları son açıklamalardan kaygı duyuyor" dedi.

Müsteşar, ilişkilerin olumsuz etkilendiği uyarısında bulundu ve bu mesajın hükümete iletilmesini istedi. Demirer ise, Türk yetkililerin açıklamalarının 'iyi niyetli' olduğunu vurguladı.

KARŞI ADIM

Demirer'in Ankara'yı bilgilendirmesiyle karşı adım gecikmedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Siniroğlu, Irak'ın Ankara Büyükelçisi 'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Sinirlioğlu büyükelçiye, Türkiye'nin, Irak'ın içişlerine karıştığı yönündeki eleştirilerin kabul edilemeyeceğini belirtip , Türkiye'nin, komşusunun istikrarıyla yakından ilgilenmesinin son derece doğal olduğunu söyledi.

"İÇİŞLERİNİZE KARIŞMIYORUZ" MESAJI

Anayasal düzene saygı gösterilmesinin ve demokrasinin işletilmesinin Irak'ın istikrarı için hayati önemde olduğunu söylediğini belirten Sinirlioğlu, bunun içişlerine karışmak olmadığını ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı, Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin önemli olduğunu da vurguladı.

 

Bu haber toplam 2118 defa okunmuştur
Made ın USA
Seydi Ahmet TURAN
Osmanlı Irakı imar etti altın çağını yaşattı kuklası olduğun Amerika 2003 yılında Irakı bombaladı yeraltı yerüstü zenginliklerini yağmaladı bir milyon insan öldürüldü binlerce kadın tecavüze uğradı, fellucede senin arap kandaşlarına zehirli bombalar attılar yahu sizi yediler resmen o senin uşaklığını yaptığın amerika değilde Türkiyemi tehdit oluyor Akıl ahireti gönül dünyayı görür sen dünyalık insansın ey maliki aklını başına al şunu iyi bil ki bir atasözü var Düşmanını tanımayan dostunu bilemezmiş bu kulağına küpe et
18 Ocak 2012 Çarşamba 09:07
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri