Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Türkiye başka bir gezegende'

02.07.2012 11:48
Financial Times'ta yayımlanan bir yazıda, "Türkiye Yunanistan'ın komşusu olabilir ama aynı zamanda başka bir gezgende de olabilir" yorumu yapıldı.

Tesco'nun 70 mağaza daha açmakta olduğunu, PepsiCo'nun pazara daha fazla aperatif ve içecek sürdüğünü ve Unilever'in 11 yıl içersinde iş hacmini üç kat büyüttüğünü yazan Financial Times, "Türkiye'de ekonomi büyüyor, müşteriler alışveriş yapıyor ve toptancılar büyümek için birbirleriyle yarışıyor" diye yazdı.

Gazete, pazar araştırmaları yapan Nielsen şirketinin Türkiye operasyonunun başındaki isim olan Philip Norminton'un, "Tüm uluslararası müşterilerimizin ilk 10 yatırım pazarı arasında Türkiye'de bulunuyor" şeklindeki sözlerine yer verdi.

Ülker'in gıda ve içecek grubu başkanı olan Mehmet Tütüncü'nün, "Biz büyüyoruz, çünkü Türkiye büyüyor" şeklindeki sözlerinin de yer aldığı yazıda, Ülker'in geçtiğimiz yıl satışlarını yüzde 10 artırdığına, bu yıl da yüzde 10 ile 15 arasında bir artış beklediğine dikkat çekiliyor.

Gazete, Türkiye'yi en büyük ilk 10 pazarı arasında gören ABD aperatif ve içecek şirketi PepsiCo'nun da aynı fikirde olduğunu belirtiyor.

Financial Times, Pepsi'nin güneydoğu Avrupa bölgesinden sorumlu olan Eugene Willemsen'in Türkiye ile ilgili, "Birçok insan orta sınıfa giriyor" şeklindeki sözlerine yer veriyor.

Gazeteye göre, bu durum ağırlıklı olarak tüketim odaklı ekonomiden kaynaklanıyor.

 

Bir ekonomide üretimin yüzde 70'ini tüketimin oluşturduğunu kaydeden gazete, Türkiye'nin geçtiğimiz yıl yüzde 8.5 büyüyerek Çin'den sonra dünyanın ikinci en çok büyüyen ülkesi olduğunu hatırlatıyor.

CNN 

Bu haber toplam 1886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri