Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin kredi notu yükseldi

20.09.2011 16:45
Standard & Poor's Türkiye'nin notunu iki kademe birden artırarak ilk defa 'yatırım yapılabilir' düzeyine çıktı.

Son olarak İtalya'nın notunu kıran uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'ten (S&P) Türkiye'ye iyi haber geldi. Kuruluş, Türkiye'nin kredi notunu yükseltti. S&P, Türkiye'nin yerel para birimi kredi notunu BBB-'ye çıkarırken, BB olan döviz cinsi kredi notu ise teyit edildi.

CARİ AÇIK DÜŞERSE NOT DAHA DA ARTAR

Türkiye'nin döviz cinsi kredi notu hâlâ yatırım yapılabilir seviyenin altında bulunuyor. S&P'den yapılan açıklamada, "Türk finans sektöründe iyileşmenin devam ettiğini görüyoruz. Türkiye'nin kredi notu cari açık düşürülür, yüksek iç kredi genişlemesi yavaşlarsa artırılabilir. Kredi notu daha derin sosyal güvenlik reformları güçlü mali performansı sağlarsa da yükseltilebilir" denildi.

BORSA COŞTU, DOLAR DÜŞTÜ

S&P'nin kararı piyasalara moral verdi. Kararın ardından borsadaki yükseliş yüzde 5'i aşarken, dolar 1,78'in altına geriledi.

FITCH 'BEKLE GÖR' DİYOR

Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in ne yapacağı konusunda ilk açıklama geldi. CNBC-e'ye konuşan Fitch Rating Türkiye Genel Müdürü Ayşe Botan Berker ise, Türkiye'nin yatırım notu ile ilgili 'bekle gör' döneminin devam ettiğini söyledi.

Bu haber toplam 2508 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri