Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

WSJ'de Türkiye ekonomisine büyük övgü

13.09.2011 11:49
Türkiye'nin ikinci çeyrekteki 8.8'lik büyümesi Amerikan gazetelerinde de geniş yer buldu...

ABD'de ekonomi ve iş çevrelerinin saygın gazetesi Wall Street Journal (WSJ), Türkiye ekonomisinin ekonomistlerin beklentilerinin çok ötesinde büyümeye devam ettiğini yazdı.

AVRASYA KAPLANI

Gazetenin internet sitesinde yer alan haberde, Türkiye ekonomisinin 2011 yılının ikinci döneminde yüzde 8,8 büyüdüğününün açıklandığı anımsatılarak, bu oranın Türkiye'nin, ''Avrasya'nın Kaplanı'' olarak nitelendirilen ününü iyice güçlendirdiğini yazdı. Haberde, Ortadoğu ve Avrupa'daki pek çok komşusu siyasi karışıklık ve ekonomik kurtarma paketleriyle boğuşurken, Türkiye'nin, ekonomistlerin tahminlerinin çok ötesinde büyüdüğü belirtildi. Türkiye'nin ekonomik büyüme hızının ekonomistleri de şaşırttığına işaret edilen haberde, ekonomistlerin, ''Türk ekonomisi ne olursa olsun büyümeye devam ediyor'' dedikleri vurgulandı. Haberde Türkiye'nin sıcak ekonomisinin pek çok komşu Avrupa Birliği ülkesiyle, özellikle de Yunanistan'la tezat teşkil ettiği belirtilerek Yunanistan Başbakanı'nın vatandaşlarına ekonomik sıkıntıların üstesinden gelmede Türkiye örneğini verdiği yazıldı.

CARİ AÇIK UYARISI YAPTI

Ancak gazete, ekonomistlerin Türkiye'nin hızla yükselen cari açığıyla ilgili endişeleri bulunduğunu, Türk lirasının dolar ve avro karşısında düşük kalmaya devam ettiğini belirterek, ekonomistlerin, pazarların Türk hükümetinin cari açığı kontrol altında tutmak için ne yapacağını görmek istediklerini kaydetti.

Bu haber toplam 1516 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri