Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye dışa bağımlılıktan kurtuldu!

15.09.2011 14:43
Tamamen yurt içi kaynaklar kullanılarak üretildi; dünyada sayılı ülke sahip...

Tübitak Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), gelişmiş silah sistemlerinin en kritik bileşenlerinden biri olan ısıl pil teknolojisi sayesinde yurtdışına bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmayı başardı.

Londra'daki Exel fuar alanında devam eden güvenlik ve savunma sanayisi için kara, deniz ve hava alanında teknolojinin son ürünlerini bir araya getiren 'Savunma, Güvenlik Ekipman Fuarı'nda boy gösteren Tübitak SAGE, gelişmiş silah sistemlerinin en kritik bileşenlerinden biri olan ısıl pil teknolojisini Türk Savunma Sanayi'ne kazandırarak, yurt içi projelerde başlıca ısıl pil tedarikçisi oldu. Güdüm kitleri, füzeler, tapalar, akustik karıştırıcı/aldatıcılar gibi sistemlerde temel güç kaynağı olarak kullanılmakta olan ısıl pillere ilişkin yurt dışı bağımlılık Tübitak SAGE ısıl pilleri sayesinde tamamen ortadan kalktı.

Tübitak SAGE uzmanlarından Zeynep Atakan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Modern silah sistemlerini geliştirmekte olan Tübitak SAGE, misyonu gereği alt bileşenleri de geliştirmektedir ve yurtdışına bağımlılığı azaltmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yine ihtiyaç duymamız üzerine ısıl pil teknolojisini kazanmış olmamızdır. Tübitak SAGE yaklaşık 10 yıldır ihtiyaç duyulması üzerine ısıl pil teknolojini geliştirmiş, tasarım, üretim ve test yeteneğini Türkiye'ye kazandırmıştır. Şu anda mevcut sistem projelerinde ısı pili kullanmakta olan Tübitak SAGE, aynı zamanda Türk savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu diğer mühimmat projelerinde Türkiye'nin tek ısıl pil tedarikçisi durumundadır" dedi.

TÜBİTAK SAGE, Türk Savunma Sanayi'ne kazandırmış olduğu, dünyada sayılı ülke tarafından sahip olunan, ısıl pil teknolojisi alanında büyük bir hızla ilerliyor. Türkiye'nin tek ısıl pil tedarikçisi olan TÜBİTAK SAGE, TSK'nın ihtiyacı doğrultusunda yürütülmekte olan yurt içi projelerde başlıca ısıl pil üreticisi.

Ulusal kaynaklar ile yürütülen güdümlü mühimmat projelerinde kullanılan ısıl pillerin temininde yaşanılan yurt dışı bağımlılık, özel izin, gizliliğin korunması, yüksek birim maliyet sorunlarının önüne geçilebilmesi amacıyla TÜBİTAK SAGE, 2002 yılında ısıl pil teknolojisini geliştirme çalışmalarına başladı. Tamamen yurt içi kaynaklar kullanılarak yürütülen çalışmalar sonucunda ısıl pil teknolojisine ilişkin tasarım, üretim ve test teknolojisi bir bütün olarak Savunma Sanayi'nin hizmetine sunuldu.

TÜBİTAK SAGE tarafından şu ana kadar farklı teknik özelliklere sahip on çeşit ısıl pilin tasarımı ve üretimi yapıldı ve ürünler uluslarası askeri standartlara uygun olarak kalifiye edildi. Yürütülmekte olan ve yeni gelen diğer projeler ile ürün yelpazesi gün geçtikçe genişliyor.
 

Bu haber toplam 1602 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri