Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'den Esad'a büyük teklif!

03.05.2011 11:58
Suriye'deki olaylar karşısında sessiz kaldığı için eleştirilen Türkiye meğer öyle bir adım atmış ki!

Suriye'de ikinci bir Hama katliamı görmek istemediğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıklamaları Arap dünyasında geniş yankı bulurken gündeme bomba gibi düşecek bir iddia ortaya atıldı.

Suriyeli muhalif gazeteci Temmam El-Berazi, Elaf sitesine yaptığı açıklamada Türkiye'nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a yetkilerini Faruk Şara'ya devrederek uzun bir tatile çıkmasını teklif ettiğini öne sürdü.

Gösterilerin rejimi devirmede başarılı olması halinde hiç kimsenin Beşşar Esad'ın halefi olmayacağını ve oluşturulacak geçici yönetimin yeni anayasayı hazırlayacağını belirten El-Berazi, Abdülhalim Haddam, Rıfat Esad ve Müslüman Kardeşler'in bu dönemde aktif bir rol üstlenmesinin uzak bir ihtimal olduğunu dile getirdi.

Perşembe günü Türk heyetinin başında Şam'a giden MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Beşşar Esad'a bazı öneriler getirdiğini söyleyen Suriyeli gazeteci, Türk Hükümeti'nin önerileri arasında Beşşar Esad'ın ailesiyle birlikte Türkiye'de uzun bir tatil yapması ve bu süre içinde halkın yatışması için yetkilerini geçici olarak yardımcısı Faruk Şara'ya devretmesi önerisinin de bulunduğunu ileri sürdü.

Şam rejiminin önemli simalarından biri olan Faruk Şara, devrimin merkez üssü kabul edilen Dera kentinden Sünni bir politikacı. Şara, yine bir başka Sünni politikacı Abdülhalim Haddam'ın devlet başkanı yardımcılığı görevinden ayrılması üzerine bu göreve getirilmişti.

ESAD ÖNERİYİ REDDETTİ

Beşşar Esad'ın Türkiye'nin bu önerisini kesin bir dille reddettiğini söyleyen Suriyeli gazeteci Temmam El-Berazi, Esad'ın Türk heyetine "Siz benim yanımda mısınız yoksa bana karşı mısınız?" diye sorduğunu öne sürdü.

Öte yandan Beirut Observer'da yayınlanan bir haberde, MİT Müsteşarı Hakan Fidan başkanlığındaki heyetin Şam'a ABD Başkanı Barack Obama'nın ve Başbakan Erdoğan'ın mesajını götürdüğü iddia edildi.

Haberde, MİT Müsteşarı Fidan'ın Türkiye'nin Suriye'deki olaylar ve rejimin askerlerinin işlediği katliamlar karşısında eli-kolu bağlı kalmayacağını, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye askeri müdahale kararı alması halinde Türkiye'nin de bu müdahaleye ortak olacağını söylediği öne sürüldü.

ROTAHABER 

Bu haber toplam 3110 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri