Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE FRANSA'YA YAPTIRIMLARI KALDIRIYOR

22.06.2012 13:19
Sarkozy döneminde gerilen ilişkiler Hollande döneminde iyileşiyor. Türkiye Fransa'ya uyguladığı yaptırımları kaldırma kararı aldı.

Fransa'da Nicolas Sarkozy'nin yerine François Hollande'ın cumhurbaşkanı seçilmesi Ankara ile Paris arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem başlattı.

Brezilya'da Hollande ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmenin çok iyi geçtiğine dikkat çekti. Fransız liderin, "Olumsuzlukları geride bırakalım." önerisinde bulunduğunu aktaran Erdoğan, "Beyaz sayfa açıyoruz. Hollande'a '20 yıldır Türkiye'ye gelen Fransa cumhurbaşkanı yok, gelin bu işi siz kırın' diye davette bulundum." dedi.

Alınan bilgilere göre Hollande'ın olumlu tavrı üzerine, Erdoğan, Ermeni meselesi yüzünden Fransa'ya karşı kabul edilen yaptırımların düşürülmesi talimatını verdi.

Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı döneminde Avrupa Birliği müzakereleri ve Ermeni meselesi gibi konular nedeniyle büyük duraklama yaşanan Türk-Fransız ilişkilerinde yeni bir sayfa açılıyor. Türkiye karşıtı Sarkozy'yi mağlup ederek, cumhurbaşkanı seçilen sosyalist lider François Hollande, geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile buluşmasından sonra önceki gün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. İki lider, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen 'BM Sürdürülebilir Kalkınma' zirvesi kapsamında yarım saatlik bir görüşme yaptı. Görüşmede Erdoğan ile Hollande'ın iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açılması konusunda mutabakata vardıkları bildirildi.

Erdoğan, 20 yıldır Türkiye'ye Fransa'dan cumhurbaşkanı düzeyinde resmî ziyaret yapılmadığına dikkati çekerek, Hollande'ı Türkiye'ye davet etti. Hollande da bunun kendisi için bir ayrıcalık olacağını söyleyerek davete olumlu baktığını ifade etti.

FRANSA'YA YAPTIRIMLAR KALDIRILIYOR

Alınan bilgilere göre görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Her iki lider de ikili ilişkilerinde zor bir dönemin ardından yeni bir sayfa açılması gerektiğini vurguladı. Gerek Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin teşviki, gerekse ekonomik ilişkiler başta olmak üzere Fransa-Türkiye ilişkilerinin daha da geliştirilmesi konularında mutabakat sağlandı. Görüşmede her iki lider Suriye konusunda halkın iradesine saygının, demokratik dönüşümün bir an önce sağlanmasının önemine işaret etti.

Erdoğan, Hollande'ın olumlu tavrı üzerine Nicholas Sarkozy döneminde Ermeni soykırımı iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa tasarı'nın Meclis ve Senato'da yasalaşmasına tepki olarak geçen yıl aralık ayında kabul edilen yaptırımların düşürülmesi talimatı verdi. Bu konudaki açıklama Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı. Davutoğlu, Hollande'ın Erdoğan ile yaptığı görüşmede geçmiş dönemde yaşanan sıkıntıları aşma iradesinde olduğuna dair mesajlar verdiğini belirterek, "Sayın Başbakan, Sayın Hollande ile yapılan görüşme sonrasında gerekli talimatları verdiler. Bu yaptırımlar Fransa'nın bu yeni tutumu dolayısıyla gündemden düşecektir." dedi. Bakan Davutoğlu, ilişkilerde başlayan bu yeni dönem kapsamında 5 Temmuz'da Fransa'ya ikili ziyaret için gideceğini de açıkladı. Davutoğlu, "Bu ziyaret sırasında yaptırımların kaldırılması dahil bundan sonra atılacak olumlu adımlar da değerlendirilecektir." dedi.

HANGİ YAPTIRIMLAR KALKIYOR?

Fransız Ulusal Meclisi'nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifinin kabul edilmesi sonrasında uygulamaya konan yaptırımlar şunlardı:

*İkili düzeyde gerçekleştirilmesi öngörülen siyasi, askeri, ekonomik düzeyde karşılıklı ziyaretlerle seminer, eğitim, kurs, personel değişimi faaliyetleri iptal edidi.

*AB çerçevesindeki eşleştirme projelerinde Fransa ile işbirliğine son verildi.

*Fransa ile her türlü siyasi istişare durduruldu.

*İkili askeri faaliyetler ve ortak tatbikatlar iptal edildi.

*Askeri uçuşlar için yıllık toplam verilen bütün üst uçuş ve iniş-kalkış izinleri iptal edildi.

*Her uçuş için ayrı izin uygulamasına geçildi.

*Askeri gemilerin liman ziyaretleri için başvuruları reddedildi 

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri