Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ankara'dan İsrail ve Hamas'a 5 maddelik teklif

20.07.2014 11:06
Türkiye, Gazze'deki insanlık dramına son vermek için harekete geçti. Ankara'dan İsrail Hükümeti ve Hamas'a kalıcı barışı sağlamak için 5 maddelik teklif yapıldı.

Türkiye, Gazze için 5 maddelik ateşkes yol haritası önerdi. Öneride, İsrail’in operasyonları hemen durdurması, Gazze’deki ablukanın kalkması, tüm taraflarla görüşülmesi ve Gazze’ye koridor açılması öne çıktı.

 
Türkiye'nin, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava ve denizden 13 gündür yürüttüğü operasyonlarına kara harekâtını eklemesinin ardından başlattığı mekik diplomasisinden önemli bir yol haritası çıktı.
 
Türkiye, Filistin ve Gazze’deki insanlık dramının durmasına yardımcı olacak kalıcı bir barış için şu 5 maddeyi masaya koydu:
 
1- İsrail, kara ve hava operasyonunu hemen durdurmalı. 
 
2- Kalıcı ateşkes, tüm taraflarla yapılan görüşmeler sonucunda sağlanmalı. 
 
3- Gazze’ye abluka kalkmalı. 
 
4- İnsani yardımın girişi için uluslararası güçlerin gözetiminde bir liman veya hava koridoru açılmalı.
 
5- Gilad Şalid takasında serbest bırakılan, daha sonra tekrar tutuklanan 59 kişi serbest bırakılmalı.
 
 
ANKARA’DAN İİT’YE TOPLANTI ÇAĞRISI 
 
Ankara’nın girişimiyle BM Güvenlik Konseyi toplantısı yapıldı. Ankara, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı ve BM İnsan Hakları Konseyi’ni de olağanüstü toplantıya çağırdı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yoğun olarak sürdürdüğü telefon diplomasisinde, İsrail’in kara harekâtının durdurulması için görüşmelerde bulundu.
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la birkaç kez görüşen Davutoğlu, “İsrail’in bu harekâtı kabul edilemez. İnsanlık vicdanı bir kez daha Filistin ile sınanıyor” dedi. İslam ülkelerine “Tüm ülkelerin İsrail’in bu hukuk tanımazlığına ‘Dur’ demesini bekliyoruz” mesajı verdiği öğrenilen Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye de İslam dünyası ve Türkiye’deki infiali aktardı. (Habertürk)
Bu haber toplam 2454 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri