Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Gazze için ayağa kalktı

15.11.2012 12:00
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırı, başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde protesto edildi. Fatih Cami avlusunda toplanarak İsrail'i protesto eden grubun bir bölümü Edirnekapı Mezarlığı'na yürüdü.
Cami avlusundaki gruba hitap eden Hamas Siyasi Büro Üyesi Ebu İmad, camide toplanan grubun, içlerindeki Gazze, Filistin sevgisini ortaya koyduğunu belirterek, ''Direnişteki arkadaşlarımız hiçbir şeyden korkmuyor, onlar Filistin için canlarını vermeye hazır. Gazzeli mücahitlerin silah olarak eksikleri var ama kalplerindeki şahadet duygusu, düşman silahlarından üstündür'' diye konuştu.
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun saldırıyı seçim hesaplarından dolayı yaptığını savunan İmad, tüm İslam ümmetini ''Filistin davası''na sahip çıkmaya ve ''Filistin davası'' üzerinde birleşmeye çağırdı.
İmad, Türkiye halkına Filistin'in yanında olduğu için teşekkür etti.
 
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer de İsrail'i lanetlediklerini ve protesto ettiklerini söylerken, ''Dünya kamuoyuna sesleniyorum: Hayvanların haklarını bile koruyorsunuz, neden Filistin konusunda ses çıkarmıyorsunuz? Filistinliler Müslüman diye mi seyrediyorsunuz?'' dedi.
 
Filistin meselesinin ''Obama'ya devredilemeyeceğini, ümmetin meselesi olduğunu'' belirten Esmerer, İslam ülkelerindeki yönetimleri, İslam coğrafyasını, halkları Filistin'e sahip çıkmaya ve katliamları durdurmaya çağırdı.
 
Esmerer, katliamların bir an önce son bulması gerektiğini kaydederek, ''Katil İsrail'e dur deme zamanı gelmiştir. Gerekirse yarın hep beraber İsrail Konsolosluğu önünde toplanıp, zalim İsrail'i lanetleyeceğiz'' diye konuştu.
 
Protestonun ardından dağılan grubun bir bölümü Edirnekapı Mezarlığı'na yürüdü ve burada dua etti. Gruptan bazı kişiler de araçlarından Filistin bayrakları sallayarak ve korna çalarak protestoya devam etti.
 
KONYA'DA İSRAİL KARŞITI PROTESTO
 
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısı Konya'da protesto edildi.Sosyal medya aracılığıyla organize olan bir grup, saat
22.00'den itibaren Kültürpark'ta toplanmaya başladı.
 
Ellerinde Filistin bayrakları taşıyan gruptakiler, bir süre slogan attı. Konya Ayder-İHH Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Erdim, burada yaptığı açıklamada, İsrail'in ikindiden sonra Gazze'ye büyük bir saldırı başlattığını anımsattı.
 
''Şu an itibariyle aralarında kız çocuğunun da olduğu 9 şehidimiz var'' diyen Erdim, Gazze'deki Ayder-İHH temsilcileriyle yaptıkları telefon görüşmelerinde, ''bombardımanın devam ettiği ve İHH'nın Gazze bürosunun da bu bombardımanda isabet aldığı'' bilgisine ulaştıklarını ifade etti.
 
Müslümanların bilinçlendiğini belirten Erdim, ''Şu anda Mısır Tahrir Meydanı'ndaki Müslümanlar ayakta. Libya'daki, Tunus, İstanbul'daki ve Arabistan'daki Müslümanlar ayakta, Konya da ayakta'' dedi.
İsrail'in bunların farkında olduğunu dile getiren Erdim, şunları kaydetti:
 
''Kudüs'ün yolu açılıyor, Şam düşüyor, Suriye düşüyor. İnşallah önümüzdeki günler aydınlık günlere gebe olacak. Bunun hesabı ağır bir şekilde siyonistlerden sorulacak'' diye konuştu.
 
Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Salih Zeki Keş de Gazze'deki harp malulü bir kişiyle telefon görüşmesi yaptı.
 
Telefondaki harp malulü, Gazze'de yaşananları şöyle aktardı:
 
''Gazze'ye yapılan saldırılar askeri noktalara, birtakım köylere ve mahallelere yapıldı. Şehitlerimiz, yaralılarımız var. Yapılan saldırılara buradan füzelerle İsrail'e karşılık vererek kendimizi savunmaya çalışıyoruz. Direnişimiz ne şimdi biter ne de gelecekte biter, direnişe devam edeceğiz. Türkiye'de şehirlerde, caddelerde toplanan kardeşlerime şunu müjdelemek istiyorum. İsrail'in Mısır elçisi Mısır'dan kovuldu. Şu anda 8 şehidimiz ve 70'ten fazla da yaralımız var. Şu an aldığımız habere göre Gazze'nin güneyine doğru İsrail tanklarının ilerlediğini öğrendik.''
 
Bir süre, ''Kahrolsun İsrail'' sloganı attan ve tekbirler getiren grup, olaysız dağıldı.
 
İSRAİL'İN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE PROTESTO GÖSTERİSİ
 
İsrail'in Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan grup, Gazze'ye yönelik saldırıları protesto etti.
 
İsrail'in Gazze saldırılarını protesto etmek isteyen MazlumDer, İHH ve bazı sivil toplum örgütlerinin üyeleri, akşam saatlerinde İsrail'in Ankara Büyükelçiliği önünde toplandı. "İsrail Gazze'de, Esad Suriye'de çocukları öldürüyor", "İsrail Filistin'den, Esad Suriye'den defol", "Hepimiz Gazzeli, hepimiz Suriyeliyiz", "Kahrolsun İsrail" yazılı dövizler taşıyan kalabalık, tekbirler getirerek, "Katil İsrail hesap verecek, "Vur Hamas vur, İsrail'i vur" sloganları attı. Küçük yaştaki çocukların da katıldığı gösteride İsrail'in saldırıları kınandı.
 
Öte yandan Gazze'yi telefonla arayan bir kişi, son durum hakkında bilgi aldı. Bir süre daha sloganlar atan grup, daha sonra dağıldı.

 
Bu haber toplam 2710 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri