Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Türkiye Gülencilere karşı kendisini korumalı'

16.01.2014 11:57
İngiltere'nin dünyaca ünlü gazetesi Financial Times, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Osman Can’ın kaleme aldığı bir makaleye yer verdi. Can yazısında, "Türkiye Gülencilere karşı demokrasisini korumalı" dedi.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve AK Parti MKYK üyesi Prof. Osman Can'ın 17 Aralık operasyonuna ilişkin gelişmelerle ilgili değerlendirmesiFinancial Times gazetesinde yayınlandı.

Can, yazısında Gülencilerin "siyasi-askeri elitlerden daha büyük bir tehdit" oluşturduklarını belirterek, demokrasiyi korumak için Gülencilere karşı savaşılması gerektiğini kaydetti.

DEMOKRASİNİN KADERİNİ ETKİLEYEN KRİZ

 

Türkiye'nin yargının eylemleri nedeniyle krizde olduğunu savunan Can, bu krizin demokrasinin kaderini belirleyecek bir kriz olduğunu dile getirdi.

Can, Gülencilerin açıktan politika yapmak yerine devlet kurumlarına sızarak kontrolü ele geçirmeye çalıştıklarını öne sürdüğü yazısında, Aralık ayındaki gözaltı dalgasıyla krizin yolsuzlukla ilgili olduğu izlenimi yaratılmaya çalışıldığını kaydetti.

"SAHTEKAR" BİR SORUŞTURMA

 

Ancak, soruşturmanın "sahtekar" bir soruşturma olduğunu kaydeden Can, soruşturmayı yürüten polis yetkilileri ve savcıların "son amacının ne olduğunu kimsenin bilmediği, mutlak itaate dayalı gizli bir dini hareket olan Gülenciler ile bağlantılı" polis yetkilileri ve savcılar tarafından sürdürüldüğünü belirtti.

Can, yazısında şu ifadeleri kullandı: "Harekete bağlı medyaya yapılan sızdırmalar siyasi karalama anlamına geliyor. Asıl hedef 11 yıllık Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetidir. Kuşkusuz ki bu yargı araçlarını ve karalama kampanyasını kullanan bir güç gösterisidir.

Yargının doğası ve tarihi böyle bir kampanyaya uygundur. Bu, 1930'ların Türk etnomerkezci ve 1960 ve 1980 darbelerinden etkilenmiş hiyerarşik bir sistemdir. Parlementodan bağımsızdır. Sırayla Kürtler, Aleviler, gayri Müslimler hep adalet adına terrorize edilmişlerdir. 100 yıl içersinde 100'den fazla parti kapatılmıştır. Hatta, aslında nüfusun yüzde 50'si tarafından desteklenen AK Parti de henüz 2008 yılında kapatılmaktan zor kurtulmuştur."

Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri