Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rus kışının etkisine giriyoruz

16.02.2012 12:30
Türkiye genelinde soğuk hava etkili olurken meteoroloji uyardı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu yıl Avrupa'da Tuna Nehri ve Venedik kanallarının bile donmasına neden olan aşırı soğukların "Rus Kışı" adı verilen bir iklim döngüsünün sonucu olduğunu açıkladı

RUS KIŞI NEDİR?

Buna göre, kış aylarında Sibirya üzerindeki yüksek basınçlı atmosfer kütlesi Kuzey Rusya üzerinde dolaşıyor ve aşırı soğuk ile karı tetikliyor. Eğer bu yüksek basınçlı kütle normalden çok daha uzun bir süre dolaşımına devam ederse "Rus Kışı" adlı verilen aşırı soğuk bir dönem yaşanıyor.

BUGÜN ÖĞLEDEN SONRAYA DİKKAT

Tahminlere göre, Türkiye bugün öğle saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek olan yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Yarın ise Trakya ile Doğu Anadolu'nun doğusu dışında tüm yurt yağışlı geçecek. Hava sıcaklığı da tüm yurtta 4-6 derece azalacak. Soğuk ve yağışlı hava kütlesi, 19 Şubat Pazar günü ülkeyi terk edecek. Kar yağışı İstanbul'u da etkisi altına alacak. Marmara'da bu geceden itibaren etkili olacak kar ve fırtınanın cuma günü şiddetini artırması bekleniyor.

Türkiye bu geceden itibaren yeni bir soğuk ve kar yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Sıcaklıklar 6-8 derece daha azalarak mevsim normallerinin altında seyredecek. Yoğun kar yağışı ve oluşacak tufan hayatı olumsuz etkileyecek. Meteoroloji Uzmanı Bünyamin Sürmeli, hurriyet.com.tr'ye özel yaptığı açıklamada vatandaşları uyardı. Yarın mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın ve araçlarınızı çıkarmayın.

 

Bu haber toplam 1758 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri