Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE HEM PATRİOT HEM AWACS İSTİYOR

02.12.2012 13:49
Türkiye, ABD envanterinde bulunan ve dünyanın en üstün hava savaşı kumanda-kontrol uçağı Awacsları kullanacak.
Güncel - 02 Aralık 2012 12:23

Türkiye, ABD envanterinde bulunan ve dünyanın en üstün hava savaşı kumanda-kontrol uçağı Awacsları kullanacak.

Suriye'nin kimyasal silah tehdidine karşı sınıra yerleştirilecek Patriot füzeleri Türkiye'nin ihtiyaç planlamasına göre sayıca yetersiz kalınca entegre savunma sistemi gündeme geldi.

AWACS ERKEN UYARI UÇAKLARI VE AMFİBİ GEMİ

NATO'nun sağlayacağı Patriot bataryalarının yanısıra Türkiye hava savunma sisteminin takviyesi için ABD imkanlarından Awacs erken uyarı uçakları da temin edilecek. Ayrıca, Suriye'ye karşı caydırıcılık kapasitesinin artırılması amacıyla Akdeniz'de ABD'ye ait bir amfibi geminin konuşlandırılması da planlanıyor.

Türkiye, NATO'ya yaptığı Patriot başvurusunda, korunması gereken bölgelerin listesini bildirmiş, bu çerçevede 20 Patriot füze bataryası talep etmişti. Ancak NATO, ittifak bünyesinde yalnızca 24 adet batarya olduğu için bu talebin tamamını karşılayamayacağını bildirdi. Türkiye'nin ihtiyacını karşılamak için yeni bir plan gündeme geldi. Buna göre, en riskli alanlar öncelik sırasına göre yeniden listelenecek. Bu risk analizi gözetilerek NATO'nun 8 adet Patriot füze bataryası Türkiye'de konuşlandırılacak. 877 kilometrelik Suriye sınırının etkili bir şekilde korunması için ek önlemler de devreye girecek. 2013 yılında kendi Awacslarına (erken uyarı uçağı) sahip olması hedeflenen Türkiye, bu süreye kadar ABD'nin envanterindeki uçaklardan yararlanacak. Benzer bir koruma sistemi 2003'deki Körfez Savaşı'nda da uygulanmıştı.

AWACSLAR'IN ÖZELLİKLERİ

Awacslar her türlü hava koşulunda denetleme, komuta, kontrol ve iletişimi sağlıyor. Awacslar, yerdeki radarların yaptığı görevleri havada gerçekleştiriyor. Hem hava hem de kara yüzeylerine tarama kabiliyetine sahip uçakların NATO, ABD ve koalisyon güçleri ile müşterek çalışabilirlik özelliğine sahip olacak. Uçaklar 9 saat havada kalabiliyor.

2013'TE TSK ENVANTERİNE GİRECEK

TSK'nın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik 2003'te alımına karar verilen hava radar uçakları Awacsların ilki önümüzdeki yıl teslim edilecek. Toplam 4 adet satın alınacak Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı Awacsların tamamı 2013 yılında TSK'nın envanterine girecek.

Tamamını okumak için tıklayınız 

Bu haber toplam 3998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri