Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye her şehit için 1 milyon dolar istiyor

22.04.2013 11:57
Mavi Marmara baskınına ilişkin Türkiye ile İsrail arasında bugün Ankara'da yapılacak kritik görüşmeler İsrail medyasında geniş yer alıyor.

İsrail'li heyeti taşıyan uçak, sabah saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Heyet daha sonra, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşme üzere bakanlık binasına geldi.

Heyette İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun danışmanı Yaakov Amidror ile özel temsilcisi ve emekli bir diplomat olan Yosed Ciehanover'un yer aldığı bildirildi.

Görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirliyor. 

Dokuz Türk'in ölümü ile sonuçlanan Mavi Marmara baskınına ilişkin Türkiye ile İsrail arasında başlayan kritik görüşmeler ve ABD'nin bu konudaki rolü İsrail medyasında geniş yer alıyor.

Times of İsrail sitesi, iki ülke arasındaki uçurumun hala büyük olduğunu savunurken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'in Ankara'daki görüşmelerde "aracı" olduğunu öne sürdü.

Times of İsrail, ABD yönetiminin Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin onarılması arzusuna da vurgu yaptığı haberinde "Ankara'daki müzakerelerinde aracı Dışişleri Bakanı John Kerry" ifadesini kullandı.

Kerry'nin "Mavi Marmara ölülerinin yakınlarını Boston bombalamasından etkilenenlere benzettiğini" yazan Times of İsrail, ABD'li yetkililerin, görüşmelerin, Washington'un "hayati stratejik ortağı" olarak gördüğü iki ülke arasında tam diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi ve karşılıklı olarak büyükelçilerin yeniden atanması sürecini hızla başlatmasını umduklarını kaydetti.

Buna karşın haberde iki ülke arasındaki çok büyük ayrışmaların hala sürdüğü savunulurken örnek olarak da Mavi Marmara "kurbanları" ile ilgili tazminat meselesi gösterildi.

HER AİLE İÇİN BİR MİLYON DOLAR

Times of İsrail, Türkiye'nin her aile için bir milyon dolar talep ederken İsrail'in 100 bin dolar ödemeye hazır olduğuna dikkat çekti. 


 
Bu haber toplam 1864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri