Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye IMF ile anlaşmaya vardı

26 Ocak 2009 / 21:02
Merakla beklenen IMF ile yapılan anlaşmanın sonucu belli oldu. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF ile anlaşmanın sağlandığını açıkladı. İşte ayrıntılar...

"IMF ile anlaşma olacak mı olmayacak mı?" sorusunun cevabını Devlet Bakanı Mehmet Şimşek verdi. IMF ile genel hatlarda anlaşmanın sağlandığını açıklayan Şimşek, görüşmelerin süreceğini söyledi.
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürütülen program çalışmalarının içeriğine ilişkin bir çok konuda genel hatlarıyla mutabakat sağlandığını bildirdi.

Hazine Müsteşarlığı'ndan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla yapılan açıklamada, Uluslararası Para Fonu ile 8-26 Ocak 2009 tarihleri arasında yürütülen program çalışmalarının içeriğine ilişkin bir çok konuda genel hatlarıyla mutabakat sağlandığı kaydedildi.

Açıklamada, program kapsamındaki orta ve uzun vadeli bazı yapısal reformlara yönelik çalışmaların tamamlanması için önümüzdeki dönemde görüşmelere devam edileceği vurgulandı.

IMF heyeti 8 Ocak'ta Türkiye'ye gelmişti.

NAZIM EKREN

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren de IMF ile ilişkilerin Bakanlar Kurulunda gündeme gelip gelmediğine ilişkin soru üzerine, konunun Bakanlar Kurulunda görüşüldüğünü, Devlet Bakanı Şimşek'in süreci takip ettiğini, açıklamayı Şimşek'in yapacağını bildirdi.

Teşviklerle ilgili soru üzerine Ekren, teşvikleri içeren yasa tasarının Bakanlar Kurulunda ele alındığını, enerji KİT'leri, çekler ve ekonomik koordinasyon kurulunun yapısı gibi unsurları da içeren düzenlemeleri açıklamak üzere yakında basın toplantısı yapılacağını söyledi.

Ekren, hurda indirime ilişkin soru üzerine de bu konuda bilginin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından verileceğini kaydetti.
Kaynak:
Bu haber toplam 936 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri