Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Irak’ta Sünni ordu kurdu

29.12.2015 23:50
IRAK'da Sünni Heşdi Vatani isimli ordu kuruldu. TSK'nın eğittiği bu ordunun maaşlarını da Türkiye'nin yatırdığı öne sürüldü. İddia Barzani'nin...

Çarpıcı iddia Mesud Barzani’nin sitesi Rudaw tarafından resmi bir kaynağa dayandırılarak duyuruldu.

Irak Hükümeti  tarafından Şii milis teşkilatı Heşdi Şabi’den sonra bu kez büyük bir kısmı Musullu Sünniler’den oluşan Heşdi Vatani kuruldu. 

İddiaya göre Irak’da Musul’u kurtarmak için kurulan bu orduda 6 bin sünni milis yer alıyor. Heşdi Vatani (Vatan Topluluğu) milislerinden oluşan bu orduyu ise Türk Silahlı Kuvvetleri eğitiyor.

Irak hükümeti tarafından 5 aydır bütçeleri ödenmeyen Sünni milislerin maaşlarının Türkiye tarafından sağlandığı iddia ediliyor. Rûdaw’a konuşan Irak Parlamentosu Asayiş ve Savunma Komisyonu Başkanı Şahavan Abdullah, “5 aydır Irak Hükümeti Heşdi Vatani’ye para göndermiyor. Bu yüzden Türkiye’den maaş alıyorlar” dedi.

MUSUL’u kurtarmak için kurulan ordudaki milislere her ay 500 dolar maaş veriliyor. Heşdi Vatani ordusu Musul eski Valisi Esil Nuceyfi’nin oğlu Abdullah Nuceyfi tarafından yönetiliyor.

Heşdi Vatani Başika Komutanı General Muhammed Yahya, kampta ilk aylarda sadece 10 Türk eğitmenin olduğunu, daha sonra son bu sayının 110’a çıktığını ifade etti.

Yahya, Türk Silahlı Kuvetleri’nin (TSK) gönderdiği ve krize neden olan askeri birliğin görevinin, sözkonusu eğitmenleri korumak olduğunu vurguladı. Muhammed Yahya, Musul’u Kurtarma Operasyonu için 10 bin askerin hazır olduğunu da sözlerine ekledi 

Kaynak:Anadoluhaberim 

 
Bu haber toplam 1690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri