Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Göktürk uydusu İsrail'i korkutuyor

03.01.2012 08:42
Türkiye'nin 2013 yılında devreye sokmayı planladığı Göktürk uydusu İsrail'de gerginlik yaratmaya devam ediyor.

ABD'nin önde gelen askeri dergilerinden Jane's Defense, İsrailli politikacılar ve ordunun, Türkiye'nin iki yıl içinde faaliyete sokmayı planadığı yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekebilme yeteneğine sahip olan Göktürk askeri uydusunundan endişelendiğini yazdı.

GÖRÜNTÜLER İSRAİL DÜŞMANLARINA SATILABİLİR

Dergiye konuşan savunma analisti Muhammed Najib, "Türkiye'nin İsrail'in düşmanlarına doğrudan veya dolaylı olarak bazı görüntüleri satabileceği endişesi mevcut" dedi. Şimdiye kadar İsrail'den çok yüksek çözünürlükte uydu görüntüleri alma yeteneğine sahip olan tek ülke ABD. Ancak Amerika kanunları bu resimlerin paylaşımını yasaklıyor. İsrail'deki rahatsızlığın ana nedeni Ankara-Tel Aviv arasında uydu görüntülerinin paylaşımını engelleyen herhangi bir anlaşma bulunmaması. Bu nedenle Türkiye'nin görüntüleri kendisi kullanmasa bile İran ya da Ürdün gibi komşularına satacağından korkuluyor. Türkiye'nin anlaştığı İtalyan firması Telespazio'nun 270 milyon euro değerindeki Göktürk'ü 2013'te teslim etmesi bekleniyor. Daha önce İsrail'in uydunun geliştirilmesini engellemek için İtalya ve Fransa'da lobi faaliyetlerinde bulunduğu öne sürülmüştü.

 

Bu haber toplam 4754 defa okunmuştur
naletli ırk
oğuzhan
bunların amcı belli müslümanları teknolejiden uzak tutup herşey bizim olsun diyorlar nekadar nankörler arsız bu iblisler artık dayanacak tahammülümüz kalmadı direk amerikanın yaptıgı gibi saldıralım sonrada geçmiş olsun diyelim onların kurdu projelerde müslümanların kökünü kazımaya çalışıyorlar bunu başarmak üzere enzor güzel lokma türkiyeyi son plana alıp arsız bir şekilde bize saldırmayı planlıyorlar bunu yapacaklarına eminim onlar yapmadan biz yapalım
15 Ocak 2012 Pazar 01:00
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
MAL BENİM DEĞİL Mİ
R. A
İster alırım ister satarım.
03 Ocak 2012 Salı 15:46
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri