Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye-İsrail İlişkileri Normalleşiyor

30.01.2014 10:55
srail'in Mavi Marmara saldırısı sonrasında Türkiye ile İsrail arasında gerilen ilişkilerin normalleşmesi için başlatılan müzakerelerde taraflar anlaşmaya çok yaklaştı.

Türkiye, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için özür, tazminat ve Gazze'ye ambargonun kaldırılması ön şartlarını getirmişti. Özür talebi ABD Başkanı Obama'nın İsrail ziyareti sırasında karşılanmıştı. Taraflar daha sonra tazminat görüşmelerine ağırlık vermişti. Son görüşme İsrail tarafının isteği ile Aralık ayı başında İstanbul'da yapılmıştı.

Görüşmeler olumlu bir havada geçmiş ancak tazminat miktarı üzerinde mutabakata varılamamıştı. Üst düzey bir yetkili geçtiğimiz aylarda "Tazminat ile ilgili gelişme olmasını bekliyoruz. Çeşitli nedenlerle bir duraklama yaşadık, sonuna geliyor gibiyiz. Birkaç aydan kısa da olabilir, geçebilir de" sözleri ile sürecin kesilmediğine dikkati çekmişti. Öte yandan üçüncü şart olan Gazze'ye ambargonun kaldırılması için de İsrail yönetimi küçük de olsa adım atıyor. Kendi iç kamuoyunu rahatsız etmeden adım atmak isteyen Tel Aviv yönetiminin Gazze'de Türkiye tarafından yapılan 150 yataklı Türk-Filistin Dostluk Hastanesi için malzeme girişine 'hayır' demediği öğrenildi.

HABERVKTİM

Bu haber toplam 1940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri